14 Pułk Ułanów Jazłowieckich


14 Pułk Ułanów Jazłowieckich w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Tereny działań bojowych Pułku w latach 1919–1920 Walki polsko-ukraińskie szwadron karabinów maszynowych nad Strypą 29 lipca – 3 sierpnia 1920 Pomnik upamiętniający bitwę pod Komarowem Oficerowie i podoficerowie 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich; 1921 r. Wręczenie prezydentowi RP Ignacemu Mościckiemu odznaki pułkowej przez delegację 14 puł; 7 czerwca 1933 Warta przed pomnikiem ku czci poległych żołnierzy 14 puł we Lwowie; lipiec 1933 Podolska BK w 1938 Tereny działań bojowych Pułku w 1939 r. Kamień Ułanów Jazłowieckich w Puszczy Kampinoskiej Kamień poświęcony walkom Pułku przy skrzyżowaniu ul. Powsińskiej i Idzikowskiego Żołnierz 14 pułk ułanów jazłowieckich,1937 Pomnik w Łomiankach-Dąbrowie Leśnej upamiętniający szarżę pod Wólką Węglową w 1939 Pomnik na cmentarzu w Kiełpinie upamiętniający poległych ułanów, kopia pomnika który znajdował się w koszarach w Jazłowcu

14 Pułk Ułanów Jazłowieckich (14 p.uł.) – oddział kawalerii Wojska Polskiego II RP, kawalerii pancernej PSZ na Zachodzie oraz oddział partyzancki Armii Krajowej.

Święto pułku: od 1926 roku 11 lipca (rocznica bitwy pod Jazłowcem w 1919), wcześniej 8 grudnia (święto NMP Jazłowieckiej)

Miejsce postoju: garnizon Lwów.

Spis treści

Pułk w walkach o niepodległość i granice | edytuj kod

Powstanie pułku i walki na obczyźnie | edytuj kod

Zalążkiem pułku był utworzony w lutym 1918 roku w mołdawskiej miejscowości Ungheni szwadron polski, skupiający Polaków służących wcześniej w armii rosyjskiej. Po nieudanej próbie dołączenia do II Korpusu Polskiego, w obliczu groźby rozbrojenia przez Niemców, szwadron dołączył do 2. pułku konnego rosyjskiej Armii Ochotniczej, zachowując jednak polskie oznaki i komendę. Wraz z „białymi” oddziałami szwadron przeszedł na Kubań w południowej Rosji i brał udział w walkach z bolszewikami m.in. pod Tarhową, Wielikokniażeską, Jekaterynodarem, Biełoglinną i Tichoriecką. W połowie sierpnia 1918 r. szwadron mocą umowy pomiędzy dowódcą rosyjskiej Armii Ochotniczej i generałem Lucjanem Żeligowskim podporządkowany został tworzącym się na Kubaniu oddziałom polskim. Wkrótce szwadron zreorganizowano jako dwuszwadronowy dywizjon, którego dowódcą został we wrześniu mjr Konstanty Plisowski. W październiku 1918 r. został zorganizowany trzeci szwadron (oficerski), a oddział oficjalnie przyjął nazwę dywizjon jazdy przy 4 Dywizji Strzelców Polskich. W drugiej połowie stycznia 1919 roku dywizjon przewieziony został drogą morską do Odessy na Ukrainie. Tam przyjął licznych ochotników i został rozwinięty w pułk ułanów 1 Dywizji Jazdy pod dowództwem majora Plisowskiego. Oddział liczył 98 oficerów oraz 530 podoficerów i ułanów w czterech szwadronach liniowych, szwadronie karabinów maszynowych i plutonie łączności. 1 szwadron pułku walczył u boku wojsk francuskich, greckich i „białych” rosyjskich z bolszewikami w okolicach Odessy i pod Tyraspolem. W kwietniu siły koalicyjne opuściły Odessę, odchodząc do Besarabii w Rumunii. Polacy osłaniali odwrót sojuszników, a pułk ułanów przekroczył graniczny Dniestr jako ostatni. Po dwumiesięcznym pobycie w Besarabii 15 czerwca 1919 roku niedaleko Śniatynia pułk ułanów przekroczył granicę rumuńską i przybył do Polski.

Walki w Polsce | edytuj kod

 Osobny artykuł: Wojna polsko-ukraińska.

Z końcem czerwca pułk rozpoczął działania zbrojne w Małopolsce Wschodniej przeciwko oddziałom ukraińskim. Ułani walczyli nad Złotą Lipą, pod Sokołowem i nad Strypą. W dniach 11 do 13 lipca 1919 r. pułk w ciężkim boju pod Jazłowcem odparł atakujące oddziały ukraińskie (łącznie w sile dwóch i pół brygady) i nie dopuścił wroga do klasztoru Sióstr Niepokalanek w Jazłowcu[a]. Po tym wydarzeniu NMP Jazłowiecka została patronką pułku, który przyjął nazwę Jazłowiecki. W dowód wdzięczności za uratowanie przed Ukraińcami wychowanki SS Niepokalanek z Jazłowca ufundowały pułkowi sztandar. Po wyparciu wojsk ukraińskich za Zbrucz pułk przeszedł na Wołyń, by walczyć z bolszewikami.

 Osobny artykuł: Wojna polsko-bolszewicka.

Numer „14” otrzymał w sierpniu 1919 r.[b] wraz z oficjalnym zatwierdzeniem nazwy. Brał udział w kampanii 1920 r., w ramach której uczestniczył w zagonie na Koziatyn, wyprawie kijowskiej oraz bitwie pod Komarowem. Pułk stracił ogółem (polegli, zmarli od ran i chorób) 11 oficerów i ponad 100 podoficerów i ułanów. Rany odniosło 31 oficerów, 273 podoficerów i ułanów. Krzyżem Virtuti Militari V. klasy nagrodzono 83 żołnierzy pułku, Krzyżem Walecznych – 239 żołnierzy, w tym 24 – czterokrotnie, 43 – trzykrotnie, 122 – dwukrotnie.

Pułk w okresie pokoju | edytuj kod

W okresie pokoju pułk stacjonował we Lwowie, w koszarach przy ul. Łyczakowskiej 76. Za walki w latach 1918–20 sztandar pułku został odznaczony orderem Virtuti Militari V klasy (nadanie nr 2514) osobiście przez Naczelnego Wodza marszałka Józefa Piłsudskiego 20 marca 1921 roku, za walki w 1939 udekorowany wstęgą w barwach narodowych[c].

Zgodnie z rozkazem ministra spraw wojskowych O.V. L 33035 E z 1925 r. przy pułku stacjonował 4 Szwadron Samochodów Pancernych.

W kampanii wrześniowej 1939 roku | edytuj kod

 Osobny artykuł: Kampania wrześniowa.

W 1939 roku pułk w ramach macierzystej Podolskiej Brygady Kawalerii, walczył początkowo w składzie Armii „Łódź”, a następnie Armii „Poznań”.

Bezpośrednio po mobilizacji, 27 sierpnia[1], pułk został przetransportowany do miejscowości Nekla niedaleko Wrześni. Po wyładowaniu został skierowany w okolice Sierosławia, wsi położonej około dziesięciu kilometrów na zachód od Poznania do zabezpieczenia przejścia między Jeziorem Niepruszewskim a Jeziorem Lusowskim. Zgodnie z dalszymi rozkazami od 4 września przeszedł w rejon Gniezna i dalej przez Witkowo, Słupcę, okolice Konina do Uniejowa, gdzie przybył 9 września. W następnych dniach stoczył zwycięskie boje pod miastem i na wschód od niego pod Gostkowem i Wartkowicami. Następnie skierował się w okolice Łęczycy i po osiągnięciu linii OzorkówStryków przeszedł w rejon Łowicza, który został zdobyty przez wojska Armii „Poznań” 11 września. Grupa Operacyjna Kawalerii gen. Grzmota-Skotnickiego działała następnie (na północ od Łowicza) na kierunku BrzozówBudy Stare – rejon Młodzieszyna i w okolicach Brochowa przekroczyła Bzurę. W rejonie Tułowic, na skraju Puszczy Kampinoskiej, toczyła bardzo ciężkie boje, przebijając się przez okrążenie. Ranny pod Tułowicami gen. Grzmot-Skotnicki zmarł następnego dnia, a obowiązki dowódcy Grupy Operacyjnej, w której składzie działał pułk, przejął gen. Abraham. Grupa skierowała się w kierunku zachodnim, w głąb Puszczy Kampinoskiej. W ciężkich marszach dotarła do miejscowości Górki około 16 kilometrów od Tułowic. Tam stoczyła 17 września wielogodzinny, zwycięski bój z nieprzyjacielem i w pierwszej fazie pomaszerowała w kierunku Modlina, jednak dowódca Grupy zmienił rozkazy i skierował oddziały na odsiecz Warszawie. Pułk brał udział w zajęciu Sierakowa leżącego na wschodnim skraju Puszczy Kampinoskiej, niedaleko granic stolicy. Dowódca pułku płk Godlewski zdecydował się na atak na umocnione pozycje nieprzyjaciela. 19 września 1939 r. w okolicach Dąbrowy Leśnej 14 pułk przeprowadził szarżę (Szarża pod Wólką Węglową), w wyniku czego część Armii „Poznań” po bitwie nad Bzurą weszła do Warszawy i znacząco wzmocniła szeregi obrońców stolicy[potrzebny przypis]. Szarża znana i sławna wówczas w Europie, została porywająco opisana przez włoskiego korespondenta wojennego Mario Appeliusa. W szarży pułk poniósł poważne straty – ok. 100 zabitych i 100 rannych. Przez Bielany nad Wisłą posuwał się w kierunku południowym do koszar 1 pułku szwoleżerów przy ul. 29 Listopada. Zdziesiątkowany pułk został połączony z 6 pułkiem Ułanów Kaniowskich, z którym wspólnie walczył w Podolskiej Brygadzie Kawalerii. Do kapitulacji stolicy 28 września prowadził walki w rejonie ul. Czerniakowskiej.

Szwadron marszowy pułku od 12 września podporządkowany był 10 Brygadzie Kawalerii i w jej składzie walczył pod Lwowem. 24 września jeden ze szwadronów pułku przeprowadził szarżę na pozycje jednostek Armii Czerwonej w czasie bitwy pod Husynnem.

Ponieważ sztandar pułku posiadał już wstęgę orderu Virtuti Militari za wojnę polsko-bolszewicką, decyzją Rady Trzech (Kapituły Orderu Virtuti Militari) w Londynie pułk uzyskał prawo umieszczenia na wstędze biało-czerwonej przy sztandarze napisu: „Wyróżniony za niezwykłe męstwo w kampanii 1939 w Polsce”[2].

Za udział w walkach z Niemcami w 1939 roku ułanom pułku nadano trzy krzyże Virtuti Militari IV klasy i 25 V klasy oraz 42 Krzyże Walecznych.

Jazłowieccy ułani | edytuj kod

Dowódcy pułku
Zastępcy dowódcy pułku (od 1938 – I zastępca dowódcy)
II zastępcy dowódcy pułku - kwatermistrzowie
 • mjr kaw. Karol Apolinary Wiernicki (1939[8])
Inni oficerowie pułku
Ułani

Kawalerowie Virtuti Militari | edytuj kod

Żołnierze pułku odznaczeni Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari za wojnę 1918–1920 (nawiasach podano numer krzyża)[10][11]

sztandar 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich mjr Jerzy Bardziński ppor. Jerzy Berezowski rtm. Włodzimierz Bem de Cosban[12] pchor. Bolesław Boczkowski plut. Franciszek Baranowicz ś.p. ppor. Władysław Buderacki rtm. Wiktor Czerniewicz ppor. Witold Czaykowski ś.p. por. Edward Dunin-Borkowski rtm. Kazimierz Dychnowski st. uł. Franciszek Dobrowolski ś.p. ppor. Wacław Dąbrowski pchor. Stanisław Dzienisiewicz (6921) uł. Stanisław Dworzański ppor. Ryszard Garniewicz ppor. Edward Józef Godlewski ś.p. wachm. Zenobiusz Graniczny st. wachm. Bronisław Gadzin wachm. Władysław Gwoździński uł. Antoni Grudziński plut. Franciszek Haczkowski kpr. Tadeusz Imach por. Janusz Iliński plut. Feliks Jarocki plut. Szymon Jadzewicz ś.p. por. Czesław Jakubowski kpr. Jan Kruszyński plut. Henryk Kościuszko ppor. Aleksander Kwiatkowski pchor. Stanisław Kostkiewicz st. uł. Kazimierz Zachariasz Kuźmiński vel Kazimierz Kuźma[d] nr 4345 kpr. Marian Ludwiczak plut. Jan Lipniewski rtm. Piotr Massalski kpr. Władysław Moycho kpr. Antoni Mikołajczyk por. Witold Mosiewicz wachm. Tadeusz Maciejowski wachm. Bronisław Małek wachm. Julian Matasow uł. Aleksander Madejski (2530) pchor. Władysław Nowacki kpr. Władysław Nowicki por. Karol Olszowski wachm. Mikołaj Oksza-Czechawski płk Konstanty Plisowski ś.p. kpt. art. Michał Belina-Prażmowski rtm. Kazimierz Plisowski st. uł. Józef Pazder ś.p. por. Dymitr Pedachowski ś.p. pchor. Józef Piotrowski por. Józef Poznański ś.p. plut. Stanisław Pecner por. Franciszek Raciborski plut. Leon Rybicki uł. Michał Rosenfeld ś.p. ppor. Feliks Radyszkiewicz rtm. Modest Romiszewski mjr Mieczysław Rożałowski pchor. Tadeusz Radzymiński uł. Romuald Rybiński ś.p. ppor. Jerzy Skarbek-Rudzki pchor. Włodzimierz Schild pchor. Roman Siedlecki plut. Mieczysław Sienkiewicz st. uł. Czesław Strzelecki kpr. Antoni Szczerbiński kpr. Gwido Salomon ppor. Franciszek Skibiński kpr. Leonard Siedlecki plut. Zygmunt Staniszewski kpr. Jerzy Strużyński st. uł. Roman Trojanowski kpr. Antoni Tyjewski plut. Kazimierz Wojtulewicz ppor. Karol Wisłouch por. Aleksander Wasilewski ś.p. por. Herald Westermark plut. Władysław Wilczyński wachm. Eugeniusz Zarański uł. Zygmunt Zatoński kpr. Benedykt Zawinowski por. Bohdan Zaremba
Żołnierze pułku odznaczeni Orderem Virtuti Militari za kampanię wrześniową 1939 roku

Krzyżem Złotym:

 1. płk Edward Józef Godlewski
 2. rtm. Józef Bokota
 3. chor. Bronisław Gadzin

Krzyżem Srebrnym:

mjr dypl. kaw. Jerzy Falkowski[e] rtm. Dzierżanowski Roman rtm. Łubieński Stanisław rtm. Sozański Andrzej por. Fedorowicz Jerzy por. Godlewski Alfred por. Malanowski Zdzisław por. Walicki Marian ppor. Iwanowski Eugeniusz ppor. Korolewicz Gerard ppor. Kostiuk Jerzy ppor. Longchamps de Bérier Jacek ppor. Marczyński Aleksander ppor. Panesz Zbigniew ppor. Scholz Jerzy Paweł ppor. Tychanowicz Władysław ppor. Wiktor Ziemiński ppor. Żurowski Zbigniew pchor. Brykczyński Tadeusz pchor. Szturma Stanisław st. wachm. Przybyła Jan plut. Gajda Bartłomiej plut. Piasecki Boromeusz kpr. Buszta Antoni kpr. Czech Bronisław kpr. Maziarski Feliks st. uł. Osemlok Józef uł. Król Józef

Obsada personalna w 1939 roku | edytuj kod

Obsada personalna i struktura organizacyjna w marcu 1939 roku[14][f]:

 • dowódca pułku – płk Edward Józef Godlewski
 • I zastępca dowódcy – ppłk Zygmunt Mikołaj Ważyński
 • adiutant – por. Franciszek Zdzisław Malanowski[g]: *
 • lekarz medycyny – por. lek. Kazimierz Michał Kosiński
 • lekarz weterynarii – kpt. Kazimierz Furdyna
 • II zastępca dowódcy (kwatermistrz) – mjr Karol Apolinary Wiernicki
 • oficer mobilizacyjny – mjr Adam Henryk Stanisław Wilczek
 • zastępca oficera mobilizacyjnego – rtm. Tadeusz Płoski
 • oficer administracyjno-materiałowy – rtm. adm. (kaw.) Witold Jan Kowalski
 • dowódca szwadronu gospodarczego – por. Franciszek Zdzisław Malanowski (*)
 • oficer gospodarczy – kpt. int. Zygmunt Dawidowicz
 • oficer żywnościowy – chor. Bronisław Gadzin
 • dowódca plutonu łączności – por. Leon Rzewuski
 • dowódca plutonu kolarzy – ppor. Zbigniew Kazimierz Wacek (*)
 • dowódca plutonu ppanc. – por. Marian Wojciech Kawalec
 • dowódca 1 szwadronu – p.o. por. Konstanty Bordziłowski
 • dowódca plutonu – ppor. Cyryl Maria Czarkowski-Golejewski
 • dowódca plutonu – ppor. Zbigniew Franciszek Panesz
 • dowódca 2 szwadronu – p.o. por. Jerzy Władysław Sokołowski
 • dowódca plutonu – ppor. Edward Maria Antoni Cordes
 • dowódca plutonu – ppor. Zbigniew Zygmunt Żurowski
 • dowódca 3 szwadronu – rtm. Włodzimierz Korytkowski
 • dowódca plutonu – ppor. Gerard Bazyli Korolewicz
 • dowódca plutonu – ppor. Władysław Kazimierz Tychanowicz
 • dowódca plutonu – chor. Józef Wilkosz
 • dowódca 4 szwadronu – rtm. Józef Bokota
 • dowódca plutonu – por. Marian Walicki
 • dowódca plutonu – ppor. Zbigniew Kazimierz Wacek (*)
 • dowódca plutonu – ppor. Wiktor Ziemiński
 • dowódca szwadronu km – p.o. por. Czesław Sochocki
 • dowódca plutonu – por. Aleksander Zieńczyk
 • dowódca plutonu – por. Konstanty Marcin Juszczak
 • dowódca szwadronu zapasowego – mjr Stefan Starnawski
 • zastępca dowódcy – rtm. Jerzy Strużyński
 • na kursie – rtm. Roman Feliks Zygmunt Dzierżanowski
 • na kursie – rtm. Andrzej Franciszek Wincenty Szajowski
 • na kursie – rtm. Andrzej Heliodor Antoni Sozański

Obsada etatowa pułku we wrześniu 1939 | edytuj kod

Obsada etatowa pułku we wrześniu 1939[16][17]

Dowództwo
 • dowódca pułku – płk Edward Józef Godlewski
 • zastępca dowódcy pułku – ppłk Zygmunt Mikołaj Ważyński
 • oficer żywnościowy i p.o. kwatermistrza – chor. Bronisław Gadzin
 • adiutant – por. Franciszek Zdzisław Malanowski
 • oficer ordynansowy – ppor. Jerzy Weisman-Zawidowski
 • oficer informacyjny – ppor. Stefan Fiema
 • oficer broni – por. Wilhelm Kullmann
 • oficer gazowy – ppor. Roman Izierski
 • dowódca szwadronu gospodarczego- por. inż. Alfred Godlewski
 • szef – st. wachm. Michał Skopowski
 • płatnik – p.o. st. wachm. Kazimierz Doroszka
 • lekarz – ppor. lek. Kazimierz Michał Kosiński
 • lekarz weterynarii – ppor. lek. wet. Jarosław Piechowicz
 • kapelan – ks. Michał Lewandowski
 • szef kancelarii – st. wachm. Władysław Piórek
1 szwadron
 • p.o. dowódcy – ppor. Zbigniew Franciszek Panesz
 • dowódca 1 plutonu – ppor. Harry Daube
 • dowódca 2 plutonu – ppor. Aleksander Marczyński
 • dowódca 3 plutonu – wachm. Gracjan Świątkiewicz
 • szef szwadronu – st. wachm. Jan Przybyła
2 szwadron
 • dowódca szwadronu – rtm. Roman Feliks Dzierżanowski
 • dowódca 1 plutonu – ppor. Zbigniew Żurowski
 • dowódca 2 plutonu – ppor. Edward Marian Cordes
 • dowódca 3 plutonu – por. Franciszek Szlachcic
 • szef szwadronu – plut. Michał Olearnik
3 szwadron
 • dowódca szwadronu – por. Marian Walicki
 • dowódca 1 plutonu – ppor. Gerard Bazyli Korolewicz
 • dowódca 2 plutonu – ppor. Jerzy Paweł Szolc
 • dowódca 3 plutonu – ppor. Eugeniusz Iwanowski
 • szef szwadronu – st. wachm. Kazimierz Juźwa
4 szwadron
 • dowódca szwadronu – rtm. Józef Bokota
 • dowódca 1 plutonu – por. Bolesław Kostkiewicz
 • dowódca 2 plutonu – ppor. Zygmunt Kostiuk
 • dowódca 3 plutonu – ppor. Jerzy Torosiewicz
 • szef szwadronu – st. wachm. Rudolf Zenkner
szwadron ckm
 • dowódca szwadronu – rtm. Andrzej Heliodor Sozański (od 26 IX 1939 dowódca pułku)
 • dowódca 1 plutonu – por. Jerzy Fedorowicz
 • dowódca 2 plutonu – ppor. Władysław Tychanowicz
 • dowódca 3 plutonu – wachm. pchor. Leszek Biłyk
 • szef szwadronu – wachm. Jan Dzieliński
pododdziały specjalne
 • dowódca plutonu kolarzy – ppor. Zbigniew Wacek
 • dowódca plutonu ppanc. – ppor. Wiktor Ziemiński
 • dowódca plutonu łączności – por. Leon Rzewuski

Pułk w składzie PSZ na Zachodzie | edytuj kod

Po kampanii wrześniowej 14 pułk ułanów został odtworzony w kwietniu 1940 roku we Francji jako III batalion im. Ułanów Jazłowieckich w składzie 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Po klęsce Francji ponownie odtworzony w Wielkiej Brytanii jako I Batalion Strzelców im. 14 pułku Ułanów Jazłowieckich 1 Brygady Strzelców, od 8 października 1940 znów w składzie 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

 Osobny artykuł: 14 Pułk Ułanów Jazłowieckich (PSZ).

Pułk w składzie Armii Krajowej | edytuj kod

Zgodnie z tzw. planem OSZ (odtwarzania sił zbrojnych) w Okręgu Lwów AK organizowano zawiązki przedwojennych oddziałów DOK VI, w tym także 14 pułku Ułanów Jazłowieckich, docelowo jako jednostki zmotoryzowanej, w praktyce – pieszej. Początkowo wiosną 1944 r. uformowano 1, 2 i 3 pluton w Dzielnicy Lwów-Wschód (rejon lasów winnickich). Tak powstały oddziały leśne 14 pułku ułanów. Liczyły one pierwotnie 32 żołnierzy AK, którzy z powodu dekonspiracji musieli opuścić Lwów. Wkrótce dołączyli do nich ochotnicy z okolic miasta, a także Polacy wcieleni do armii niemieckiej, którym udało się zdezerterować.

Dowódcą mianowano por Andrzeja Adama de Myszkę Chołoniewskiego a jego zastępca został kapitana Dragana Sotiroviča ps. „Draża” , oficer przedwojennej armii Królestwa Jugosławii, który zbiegł z niewoli niemieckiej i dzięki polskiemu podziemiu ukrywał się we Lwowie W maju 1944 oddziały leśne 14 pułku liczyły już około 100 żołnierzy. Ważnym zadaniem ułanów była obrona mieszkańców podlwowskich wsi przed napaścią Ukraińskiej Powstańczej Armii, realizującej plan depolonizacji Małopolski Wschodniej poprzez czystki etniczne. Ze zbliżaniem się frontu oddziały AK rozpoczęły przygotowania do Akcji „Burza”. W lipcu 14 pułk ułanów miał już 6 szwadronów, w trzy w stadium organizacji. Razem liczył 827 żołnierzy uzbrojonych w 7 rkm, 17 pm, 246 kbk, 130 pistoletów, 745 granatów ręcznych i 6 granatników przeciwpancernych.

Ułani jazłowieccy wzięli udział w kilkudniowych walkach o Lwów (22 – 27 lipca 1944). Po zajęciu miasta sowieci rozbroili i aresztowali tysiące żołnierzy lwowskiej AK. Wśród zatrzymanych był także ranny kpt. Draża Sotirovič, świeżo odznaczony przez dowództwo AK Krzyżem Virtuti Militari V klasy. Zdołał on jednak uciec i dołączyć do tych ułanów, którzy uniknęli niewoli.

Resztki pułku ukryły się w okolicach Brzozowa, skąd część ludzi z kpt. Drażą przeszła wiosną 1945 na Dolny Śląsk, a stamtąd do amerykańskiej strefy okupacyjnej. Pozostali żołnierze 14 pułku walczyli z sowietami. 26 czerwca 1945, po ostatnim starciu pod Domaradzem oddział został rozwiązany.

Symbole pułkowe | edytuj kod

Sztandar

Sztandar 14 pułku w Instytucie im. Sikorskiego w Londynie

Sztandar ufundowany przez grono wychowanek sióstr niepokalanek w Jazłowcu pod przewodnictwem Teresy hr. Łubieńskiej wręczył i udekorował orderem Virtuti Militari marszałek Józef Piłsudski w Tomaszowie Lubelskim 20 marca 1921[18].

W kampanii wrześniowej sztandar towarzyszył pułkowi w walce. 19 września pułk w szyku konnym uderzał w kierunku na Wólkę Węglową. Galopujący za dowódcą pułku poczet sztandarowy znalazł się w ogniu nieprzyjacielskiej artylerii. Ciężko ranny sztandarowy upuścił sztandar. Znalazł się on na chwilę w rękach niemieckich. Relacje świadków nie są spójne, niemniej jednak niebezpieczeństwo było znaczne. Za uratowanie sztandaru kapral Czech został udekorowany orderem Virtuti Militari. Całe zdarzenie dość dokładnie opisał też włoski korespondent wojenny Mario Appelus.

Po szarży pod Wólką Węglową sztandar przywieziono do Warszawy. Oddzielnie dotarła na Bielany i do Warszawy szarfa chorążego (bandolier). 29 września adiutant pułku odczytał rozkaz gen. Rómmla o kapitulacji. Następnie odczytano rozkaz o odznaczeniach. Po dekoracji przed frontem żołnierzy po raz ostatni przedefilował symbol pułkowy. Adiutant pułku otrzymał rozkaz ukrycia sztandaru. Wtedy odczepiony został płat od drzewca.

Dowódca Armii „Warszawa” gen. Rómmel w rozkazie z 28 września adresowanym do Podolskiej BK stwierdził: […] Stawiam wniosek o najwyższe odznaczenie pułków nadaniem orderu Virtuti Militari na ich sztandary: IV kl. na sztandar 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich[19].

Pod koniec września 1939 do domu Józefa i Janiny Narbutowiczów przy ul. Nowogrodzkiej 25/7 zgłosił się por. Malanowski. Przyniósł na przechowanie płat sztandaru, grot (orła) oraz łącze drzewca. W czasie okupacji i powstania warszawskiego sztandar nie doznał uszczerbku. Po powstaniu Narbutowiczowie zostali ewakuowani pod Radomsko. Po powrocie do stolicy w marcu 1945 stwierdzili, że części metalowe ze strychu zniknęły wraz z ich rzeczami osobistymi. Płat sztandaru, tkwiący w materacu w mieszkaniu, pozostał nietknięty.

Po śmierci pani Narbutowicz w 1959 jej syn inż. Romuald Narbutowicz przejął płat sztandaru i przeniósł go do swego mieszkania. Niedługo potem otrzymał list od por. Malanowskiego, który polecił mu przekazać sztandar jego bratu, Janowi Malanowskiemu. Narbutowicz, w myśl wcześniejszych wskazań matki, czuł się zobowiązany oddać sztandar depozytorowi. Zaznaczył jednak, że jego zdaniem właściwym miejscem dla sztandaru jest Muzeum WP. Jeden z warszawskich „jazłowiaków” dowiedział się wkrótce z listu od kolegi z Anglii, że sztandar znajduje się w Londynie. Spowodowało to liczne protesty krajowych kombatantów.

Papierośnica Pamiątkowa papierośnica z miniaturką odznaki pułkowej Wnętrze papierośnicy z dedykacją dla dowódcy pułku

Udało się również wyjaśnić losy grotu z orłem. W muzealnym magazynie wśród dawniejszych, nieprzepisowych sztandarów, zdeponowanych przez pułki przed wojną, natrafiono na nieopisanego orła z liczbą 14 na cokole. Znalazł się on wśród pierwszych powojennych nabytków Muzeum WP, nieopisanych i bez daty wpływu. Okazało się, że orzeł należał od sztandaru bojowego z września 1939. Jego sylwetka jest identyczna, a na piersiach są widoczne nietypowe elementy mocujące krzyż VM[20].

Odznaka pamiątkowa

Zatwierdzona Dz. Rozk. MSWojsk. Nr 49, poz.872 z 13 grudnia 1921. Odznaka przedstawiała krzyż maltański o białych ramionach. W centralnej części odznaki miniatura Krzyża Virtuti Militari. Krzyż nałożony jest na okrągłą, karbowaną oksydowaną tarczę tzw. słońce Podola, na której wypisano litery U oraz J (od ułanów jazłowieckich) oraz data powstania pułku – 1918. Odznaka była wykonywana w wersji żołnierskiej oraz oficerskiej. Wymiary: 46 cm x46 cm[21].

Wersja oficerska – trzyczęściowa wykonana w srebrze, złocona i emaliowana. Na rewersie próba srebra i inicjały wykonawcy[h].

Wersja żołnierska – jednoczęściowa wykonana z tombaku srebrzonego i oksydowanego, bita z głęboką lub płytką kontrą[i].

Barwy

Proporczyk kanarkowy (bladożółty) z żyłką białą pośrodku;

Otok żółty[22];

Szasery ciemnogranatowe, lampasy żółte, wypustka żółta

proporczyk dowództwa w 1939

proporczyk 1 szwadronu w 1939

proporczyk 2 szwadronu w 1939

proporczyk 3 szwadronu w 1939

proporczyk 4 szwadronu w 1939

proporczyk 5 szwadronu ckm w 1939

proporczyk plutonu łączności w 1939

Na naramiennikach numer pułku 14, cyfry z białego metalu przypinane (ułani) lub haftowane srebrną nicią (oficerowie);

Żurawiejki

Figura Najświętszej Marii Panny Jazłowieckiej
Modlitwa

Powstała Modlitwa Ułana Jazłowieckiego, określana też jako Pieśń do Najświętszej Marii Panny Jazłowieckiej, którą stworzył w 1927 por. Władysław Nowacki, który 8 grudnia tego roku w uroczystość Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny osobiście udał się do Jazłowca, przekazując tam swój utwór i składając u stóp figury Najświętszej Marii Panny Jazłowieckiej lancę wraz z proporczykiem pułku[23]. Tekst modlitwy[23]:

Szczęście i spokój daj tej ziemi, Pani, Co krwią spłynęła wśród wojen pożogi, Do Cię swego modły zanosim, Ułani, Odwróć, ach odwróć, o odwróć los srogi! I by radosna była jak uśmiech dziecka, Spraw to, Najświętsza Panno Jazłowiecka! Spraw, by zasiadła sławna i potężna, Między narody królując wspaniale, By się rozeszła sława jej oręża, Spraw to, o Pani, spraw to ku swej chwale! By zło jak nawała rozprysło – turecka, Spraw to, Najświętsza Panno Jazłowiecka! By pod jej rządów wspaniałym ramieniem, Zakwitły miłość i spokój jak w niebie, Daj, by ułana ostatnim westchnieniem, Było móc polec, polec w jej potrzebie! Aby jej strzała nie tknęła zdradziecka, Spraw to, Najświętsza Panno Jazłowiecka!

Mjr Władysław Nowacki poległ w wojnie obronnej 1939[23].

Kultywowanie tradycji | edytuj kod

Odznaka 6 BKPanc

Od 1995 roku tradycje 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich kultywował 1 batalion czołgów 6 Brygady Kawalerii Pancernej ze Stargardu.

9 stycznia 2008 roku 2 batalion 12 Brygady Zmechanizowanej został utożsamiony z 14 pułkiem Ułanów Jazłowieckich

Od 1991 roku tradycje 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich kultywuje 14 Drużyna Harcerska z Sochaczewa. W sztandarze drużyny zaszyte są fragmenty Sztandaru Pułkowego.

Uwagi | edytuj kod

 1. „Zarys Historji Wojennej 14-go Pułku Ułanów Jazłowieckich” (patrz bibliografia) str. 12–17 – Pułk otrzymał zadanie: Z brzaskiem dnia 11 lipca rozbić nieprzyjaciela zebranego pod Jazłowcem, poczem umocnić się na wzgórzach między rzekami Strypą a Dżuryn. Drobiazgowy opis bitwy, wymieniający parę miejscowości pod Jazłowcem, nie wspomina o obronie klasztoru.
 2. „Zarys Historji Wojennej 14-go Pułku Ułanów Jazłowieckich” (patrz bibliografia) str. 19 – Podczas chwilowego wypoczynku w Wiazowcu nadszedł rozkaz Naczelnego Wodza (z dnia 12 sierpnia 1919 roku), którego mocą pułk otrzymał numer „czternasty” oraz nazwę pułku „jazłowieckiego” za chlubny i zwycięski bój w dniach 11 – 13 lipca 1919 roku”. Pułk przebywał w Wiazowcu do 11 września 1919 r.
 3. Na wstędze widnieje wyszyty złotymi nićmi napis: WYRÓŻNIONY ZA NIEZWYKŁE MĘSTWO W KAMPANII 1939 R.
 4. Na podstawie metryki urodzenia i książeczki wojskowej wystawionej przez PKU Kielce minister spraw wojskowych sprostował imię i nazwisko odznaczonego orderem wojennym Virtuti Militari V klasy nr 4345 st. uł. Kazimierza Kuźmy na jego rodowe nazwisko i imię „Kuźmiński Kazimierz Zachariasz”[13].
 5. Mjr dypl. kaw. Jerzy Falkowski urodził się 13 stycznia 1899 roku. Poległ 20 września 1939 roku pod Hołoskiem. W czasie kampanii wrześniowej był oficerem sztabu Grupy Operacyjnej Kawalerii Nr 1. Tymczasowy wykaz poległych w czasie kampanii jesiennej 1939 r. w Polsce, dodatek do nr 9 Bellony, Londyn, wrzesień 1941, s. 5.
 6. Wykaz zawiera obsadę jednostki według stanu bezpośrednio przed rozpoczęciem mobilizacji pierwszych oddziałów Wojska Polskiego w dniu 23 marca 1939, ale już po przeprowadzeniu ostatnich awansów ogłoszonych z datą 19 marca 1939[15].
 7. Wykaz zawiera obsadę jednostki według stanu bezpośrednio przed rozpoczęciem mobilizacji pierwszych oddziałów Wojska Polskiego w dniu 23 marca 1939, ale już po przeprowadzeniu ostatnich awansów ogłoszonych z datą 19 marca 1939[15].
 8. Wykonawcą odznaki pułkowej był Jan Kindler z Warszawy → Sawicki i Wielechowski 2007 ↓, s. 187188.
 9. Znane są dwie wersje odznaki żołnierskiej → Sawicki i Wielechowski 2007 ↓, s. 187188.

Przypisy | edytuj kod

 1. Smaczny 1989 ↓, s. 176-179.
 2. Zarządzenie gen. W Andersa z 11 listopada 1966 r. Instytut Polski i Muzeum im. gen Sikorskiego w Londynie, sygn. A XII 77
 3. Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 14 z 5 maja 1927 roku, s. 125.
 4. Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 14 z 5 maja 1927 roku, s. 128.
 5. Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 14 z 23 grudnia 1931 roku, s. 415.
 6. Dziennik Personalny Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 6 z 23 marca 1932 roku, s. 236.
 7. Rocznik Oficerski 1924 ↓, s. 567.
 8. Rocznik oficerski 1939 ↓, s. 698.
 9. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 8 z 28 czerwca 1933 roku, s. 127.
 10. Czaykowski 1928 ↓, s. 39-40.
 11. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 1 z 26 stycznia 1922 roku, s. 6-7.
 12. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 131 z 14 grudnia 1925 roku, s. 716, jako major przydzielony do Sztabu Generalnego został przeniesiony w stan spoczynku z dniem 31 grudnia 1925 roku.
 13. Dz. Pers. MSWojsk. ↓, Nr 12 z 28 czerwca 1930 roku, s. 266.
 14. Rocznik oficerski 1939 ↓, s. 698–699.
 15. a b Rocznik oficerski 1939 ↓, s. VI.
 16. Polak 1986 ↓, s. 253-254.
 17. Bauer i Polak 1983 ↓, s. 493-494.
 18. Satora 1990 ↓, s. 212.
 19. Satora 1990 ↓, s. 221.
 20. Satora 1990 ↓, s. 223.
 21. Sawicki i Wielechowski 2007 ↓, s. 187188.
 22. Dziennik Rozkazów MSWojsk. nr 6 z 24 lutego 1928 roku
 23. a b c Kuniczak 1966 ↓, s. 25.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "14 Pułk Ułanów Jazłowieckich" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy