ALSEP


ALSEP w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Księżycowy Zestaw Programu Apollo do Badań Naukowych ang. Apollo Lunar Surface Experiments Package (ALSEP) – pakiet instrumentów naukowych umieszczanych przez astronautów w każdym z pięciu miejsc lądowań na powierzchni Księżyca po misji Apollo 11, czyli ALSEP dotyczy misji Apollo 12, Apollo 13, Apollo 14, Apollo 15, Apollo 16, Apollo 17. Apollo 13 nie wylądował na powierzchni Księżyca, a Apollo 11 pozostawił mniejszy zestaw nazwany Pierwotny Naukowy Zestaw Apollo ang. Early Apollo Scientific Experiments Package (EASEP).

Spis treści

Historia, podłoże i przyczyny utworzenia programu ALSEP | edytuj kod

Decyzje w sprawie wyposażenia i rodzaju eksperymentów, które zawiera w sobie ALSEP zapadły w lutym 1966. Inicjatorami eksperymentów, instytucjami odpowiedzialnymi i badaczami naukowymi byli:

ALSEP był budowany i testowany przez Bendix Aerospace w Ann Arbor w stanie Michigan. Instrumenty naukowe były tak zaprojektowane, aby uruchomiły się automatycznie po umieszczeniu ich na powierzchni Księżyca i były przystosowane do długotrwałej pracy w tamtym środowisku. Były one rozlokowane dookoła Centralnej Stacji, dane zebrane z instrumentów naukowych były przekształcane na sygnały telemetryczne i przekazywane na Ziemię.

Elementy wspólne | edytuj kod

Wszystkie stacje ALSEP miały elementy wspólne i do nich należały:

Rozwijanie zestawu ALSEP | edytuj kod

Naukowy zestaw ALSEP był umieszczony we wnęce członu zniżania modułu księżycowego w dwóch częściach. Zasadniczymi elementami ukompletowania była Centralna Stacja oraz elementy RTG. We wnęce były również umieszczane elementy eksperymentów niestandardowych. W misjach Apollo 12, 13 i 14, wnęka zawierała Księżycowe Manualne Narzędzie Przenośnikowe ang. Lunar Hand Tool Carrier (HTC). Dokładne wyposażenie ALSEP było różne w różnych misjach. Poniższe zdjęcia przedstawiają typowe procedury rozwijania ALSEP, a pochodzą z misji Apollo 12.

Lista eksperymentów | edytuj kod

Radioizotopowy Generator termoelektryczny | edytuj kod

Radioisotope thermoelectric generator (RTG) Radioizotopowy generator termoelektryczny jest generatorem prądu elektrycznego, który uzyskuje energię z rozpadu promieniotwórczego. W urządzeniu takim ciepło wytworzone poprzez rozpad radioaktywnego materiału jest przetwarzane na energię elektryczną w procesie Zjawiska Seebecka, poprzez użycie termoelementów połączonych szeregowo.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Podczas misji Apollo 13 moduł księżycowy wszedł w atmosferę ziemską i spłonął. Jednak pojemnik z radioizotopowym paliwem przetrwał, spoczął na dnie rowu Tonga Trench na Pacyfiku na wschód od Nowej Zelandii.
  2. Radioizotopowy materiał promieniotwórczy – Pluton-238.
  3. HTC – Lunar Hand Tool Carrier (Księżycowe Manualne Narzędzie Przenośnikowe).
  4. Materiał radioizotopowy, pluton-238.
  5. Uniwersalne Ręczne Narzędzie ang. Universal Hand Tools (UHT).
  6. Skrót LRRR powstał prawdopodobnie na skutek domyślnego i błędnego potraktowania przedrostka „retro” jako osobnego wyrazu.
  7. Experiment: Lunar Ejecta and Meteorites.

Bibliografia | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "ALSEP" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy