ALSIB


ALSIB w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ALSIB (Alaska-Siberia), ang. Northwest Staging Route - most powietrzny pomiędzy Alaską i Syberią utworzony w 1941 przez państwa alianckie i ZSRR w celu dostarczania Związkowi Radzieckiemu samolotów do walki z III Rzeszą.

ALSIB był częścią amerykańskiego programu pomocy aliantom, realizowanego na mocy Lend-Lease Act. Most powietrzny zaczął powstawać tuż po podpisaniu stosownej umowy w 1941 o dostarczaniu dla ZSRR 400 samolotów bojowych miesięcznie. Wzdłuż trasy planowanego przerzutu maszyn z Alaski do Krasnojarska wybudowano 10 lotnisk wraz z magazynami i infrastrukturą. Trasę długości 6500 km uruchomiono 29 września 1942. Samoloty z Fairbanks odbierali piloci sowieccy lub alianccy i następnie etapami, zmieniając załogi, lecieli nimi do Krasnojarska, gdzie maszyny przejmowano na szkolenie miejscowych pilotów, a później kierowano na front. Oprócz samolotów bojowych dostarczano tą trasą także maszyny transportowe. Do 1945 przerzucono z Alaski na Syberię 8058 samolotów, co odpowiadało 12% sumarycznej produkcji samolotów w ZSRR w czasie całej wojny (niemal drugie tyle dostarczono do ZSRR trasami przez północny i południowy Atlantyk). Przelot nad trudnymi klimatycznie, polarnymi obszarami Alaski i Syberii oraz długość trasy skutkowały dość licznymi stratami, rozbiły się w sumie 174 samoloty.

W celu dostarczania samolotów do Fairbanks utworzono też most lotniczy z etapowymi lotniskami od Edmonton do Fairbanks.

Bibliografia | edytuj kod

Literatura przedmiotu (nie wykorzystana w artykule) | edytuj kod

  • Otis Hays, Jr. The Alaska-Siberian Connection: The World War II Air Route. The Western Historical Quarterly, Vol. 28, No. 2 (Summer, 1997).


Na podstawie artykułu: "ALSIB" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy