ATI


ATI Technologies w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z ATI) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Biurowiec firmy w miejscowości Santa Clara

ATI Technologies Inc. (gdzie ATI jest skrótem od Array Technologies Incorporated) – kanadyjski producent układów scalonych, znany głównie ze swoich kart graficznych. Notowany na giełdach w Toronto i NASDAQ.

ATI udało się przełamać monopol NVIDII na akceleratory 3D do komputerów typu desktop, wprowadzając na rynek, jako konkurencję dla kart GeForce, karty graficzne serii Rage, a później dużo wydajniejsze Radeony. W 1998 roku firma ATI przejęła firmę Tseng Labs. Około roku 2003 ATI zaczęło sprzedawać swoje chipsety do płyt głównych (mostki południowy/północny), a wcześniej dostarczała zintegrowane układy graficzne.

W lipcu 2006 ATI zostało przejęte przez firmę AMD za 5,4 miliarda dolarów[1]. Intel przewidując wykupienie ATI przez AMD, konkurencyjne dla tej pierwszej, nie przedłużył licencji ATI na produkcję chipsetów dla swoich mikroprocesorów[2].

Spis treści

Karty graficzne ATI z serii Radeon | edytuj kod

 Osobny artykuł: Radeon.

Chipsety ATI z serii Radeon Xpress (mostki północne) | edytuj kod

Chipsety ATI z serii "SB" (mostki południowe) | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. AMD confirms ATI acquisition (ang.). The Inquirer, 2006-07-24. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-02-19)].
  2. Charlie Demerjian: Intel pulls ATI bus licence (ang.). The Inquirer, 2006-07-24. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-11)].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "ATI" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy