Aavo Pikkuus


Aavo Pikkuus w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aavo Pikkuus (ur. 23 listopada 1954 w miejscowości Karepa[1]) – estoński kolarz szosowy startujący w barwach Związku Radzieckiego, mistrz olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata i zwycięzca Wyścigu Pokoju.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Pierwszy sukces w karierze Aavo Pikkuus osiągnął w 1975 roku, kiedy wspólnie z Władimirem Kaminskim, Giennadijem Komnatowem i Walerijem Czapłyginem zdobył srebrny medal w drużynowej jeździe na czas podczas mistrzostw świata w Yvoir. W 1976 roku wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Montrealu, wspólnie z Walerijem Czapłyginem, Władimirem Kaminskim i Anatolijem Czukanowem zwyciężając w swej koronnej konkurencji. Reprezentacja ZSRR w tym samym składzie zwyciężyła także na mistrzostwach świata w San Cristóbal w 1977 roku, a razem z Władimirem Kaminskim, Władimirem Kuzniecowem i Algirdasem Guzavičiusem Pikkuus zajął ponownie drugie miejsce na mistrzostwach w Kolonii w 1978 roku. Ponadto zwyciężył w klasyfikacji generalnej Wyścigu Pokoju i Circuit Cycliste Sarthe w 1977 roku i Giro delle Regione w 1978 roku. W 1976 roku był drugi w wyścigu Dookoła Maroka, a rok wcześniej zajął trzecie miejsce w Wyścigu Pokoju. Czterokrotnie zdobywał złote medale szosowych mistrzostw ZSRR: w latach 1974-1977 zwyciężał w indywidualnym wyścigu ze startu wspólnego.

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Aavo Pikkuus Biography and Olympic Results [dostęp 2020-08-04]  (ang.).
  2. Bearers of decorations – Aavo Pikkuus – Eesti Punase Risti III klassi teenetemärk (ang. • est.). president.ee. [dostęp 16 marca 2012].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Aavo Pikkuus" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy