Abd Allah


Abd Allah w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Abd Allah, Abû Muhammad `Abd Allah ben Muhammad, أبو محمد عبد الله بن محمد (ur. 11 stycznia 842 w Kordobie, zm. 15 października 912 tamże) – emir Kordoby w latach 888-912.

Był synem Muhammada I.

Doszedł do władzy w drodze zamachu stanu. Zlecił zabójstwo swojego brata al-Mundhira.

W 888 roku zbuntowali się przeciwko jego władzy Muwalladzi i Mozarabowie. W siłę wzrosły lokalne księstewka muzułmańskie powstałe za rządów jego ojca. W emiracie wybuchły kolejne rewolty wodzów, którzy postanowili zerwać z uznawaniem zwierzchności Umajjadów i dążyli do niezależności.

Z powodu konfliktów wewnętrznych w państwie oraz ekspansjonistycznej polityki rekonkwistadora i króla Asturii Alfonsa III Wielkiego Abd Allah jako pierwszy z Umajjadów rozpoczął poszukiwanie sprzymierzeńca w kalifacie bagdadzkim i nawiązał kontakty z Abbasydami.

Przed śmiercią utracił faktycznie kontrolę nad Al-Andalus. Rządzone przez niego państwo skurczyło się do Kordoby i jej okolic.

Bibliografia | edytuj kod

  • MałgorzataM. Hertmanowicz-Brzoza MałgorzataM., KamilK. Stepan KamilK., Słownik władców świata, Kraków: Wydawnictwo Zielona Sowa, 2005, ISBN 83-7435-077-6, OCLC 749692036 .
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Abd Allah" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy