Abidżan


Na mapach: 5°20′N 4°02′W/5,333333 -4,033333

Abidżan w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Abidżan (fr. Abidjan) – największe miasto, główny ośrodek gospodarczy, naukowo-kulturalny i turystyczny Wybrzeża Kości Słoniowej, położony na południu kraju, do 1983 roku stolica państwa.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Abidżan położone jest nad laguną Ebrié, która jest połączona z Zatoką Gwinejską kanałem Vridi.

Demografia | edytuj kod

W 2014 roku Abidżan liczył 4,7 mln mieszkańców[2]. Należy do największych miast Afryki; liczbą ludności ustępuje jedynie Lagosowi, Kairowi, Kinszasie i Aleksandrii, zbliżoną ma Casablanca (nie licząc zespołów miejskich Chartumu i Johannesburga)[3].

Podział administracyjny | edytuj kod

Podział miasta na 10 gmin (fr. commune)

Miasto dzieli się na dwie części, które oddziela laguna. Część północna obejmuje gminy Abobo, Attécoubé, Adjamé, Yopougon, Cocody i Plateau natomiast część południowa obejmuje gminy Koumassi, Marcory, Port-Bouët i Treichville.

W skład dystryktu Abidżan (District d’Abidjan) weszły trzy przedmieścia Abidżanu, stanowiące podprefektury (fr. sous-préfectures): Anyama, Bingerville oraz Songon[1].

Nazwa miasta | edytuj kod

Gmach Zgromadzenia Narodowego Ulice w centrum Abidżanu Dzielnica usługowo-mieszkalna w Abidżanie Katedra św. Pawła Browar Solibra Stade Robert Champroux

Nazwa "Abidżan" posiada osobliwą etymologię – w miejscowym języku ebrie znaczy bowiem tyle, co właśnie ścięłam liście. Pierwsi Europejczycy mieli zapytać przechodzące kobiety, jak nazywa się miejsce, do którego właśnie dotarli; Afrykanki zrozumiały jednak, że przybyszom chodziło o to, co robią[4].

Historia | edytuj kod

Wioska została założona przez Francuzów w 1898 roku, zaś w 1903 stała się miastem. W roku 1904 Abidżan uzyskał połączenie kolejowe z terenami Francuskiej Afryki Zachodniej. Szybki rozwój spowodował, że miasto stało się w 1934 centrum administracyjnym i stolicą Wybrzeża Kości Słoniowej (wówczas kolonii francuskiej).

W 1950 roku po wybudowaniu kanału Vridi Abidżan stał się centrum gospodarczo-handlowym Francuskiej Afryki Zachodniej. Po uzyskaniu przez Wybrzeże Kości Słoniowej niepodległości w 1960 Abidżan stał się stolicą państwa. Od 1983 stolicą konstytucyjną jest Jamusukro, położone w centrum kraju, jednak głównym ośrodkiem państwa (m.in. rządu i Zgromadzenia Narodowego) jest nadal Abidżan.

Atrakcje turystyczne | edytuj kod

Do atrakcji Abidżanu należą, chroniący wilgotny las równikowy na obszarze 30 km², Park Narodowy Banco znajdujący się w Attécoubé, futurystyczna katedra św. Pawła oraz muzea.

W dzielnicy Plateau stoi wybudowany w latach 70. XX w. w stylu brutalizmu wieżowiec o charakterystycznym kształcie piramidyLa Pyramide[5].

Gospodarka | edytuj kod

Przemysł głównie petrochemiczny (rafinerie ropy naftowej) i włókienniczy. Ważny port morski. Browar Solibra.

Działa tu także Regionalna Giełda Papierów Wartościowych w Abidżanie.

W 1966 roku w Abidżanie rozpoczął działalność Afrykański Bank Rozwoju (jego siedziba w latach 2003-2014 znajdowała się w Tunisie)[6].

Oświata i nauka | edytuj kod

W Cocody znajduje się Uniwersytet Félix Houphouët-Boigny, założony w 1964, będący głównym uniwersytetem kraju[7].

Sport | edytuj kod

W Abidżanie ma swoją siedzibę kilka klubów sportowych oraz federacje sportowe Wybrzeża Kości Słoniowej, a także Afrykańska Federacja Piłki Ręcznej.

Kluby piłkarskie | edytuj kod

Kluby koszykarskie | edytuj kod

Stadiony i inne obiekty sportowe | edytuj kod

Znani zawodnicy | edytuj kod

Abidżan jest miejscem urodzenia piłkarza Chelsea F.C. Didiera Drogby oraz zawodnika Galatasaray SK Emmanuela Eboué.

Transport | edytuj kod

Znajduje się tu międzynarodowy port lotniczy Abidżan.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Le District.
  2. a b Republic of Côte d'Ivoire. www.populationdata.net.
  3. Largest Cities in Africa.
  4. Nazewnictwo Geograficzne Świata. Zeszyt 3: Afryka [online], publikacja Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Warszawa 2004, ​ISBN 83-239-7826-3​ [dostęp: 11 stycznia 2008]. Dostępny w internecie:, s. 7-8.
  5. La Pyramide Building (ang.). W: www.emporis.com [on-line]. [dostęp 2019-08-14].
  6. African Development Bank Group [dostęp 2017-02-10] .
  7. Côte d'Ivoire – Higher Education. education.stateuniversity.com. [dostęp 18 czerwca 2012].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (commune of Ivory Coast):
Na podstawie artykułu: "Abidżan" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy