University of Toronto


Na mapach: 43°39′42″N 79°23′42″W/43,661667 -79,395000

Uniwersytet w Toronto w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z University of Toronto) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Uniwersytet w Toronto, Uniwersytet Torontoński[1] (ang. University of Toronto) – główny uniwersytet w Toronto, największy w Kanadzie. Ma ponad 80 tysięcy studentów, rozlokowanych na trzech kampusach: głównym, w centrum Toronto, i dwóch satelitarnych, na przedmieściach Toronto (w Scarborough i Mississauga).

Spis treści

Historia i struktura | edytuj kod

Tablica upamiętniająca szkolenie polskich oficerów w 1917

Uniwersytet ma długą i skomplikowaną historię, co jest odzwierciedlone w jego równie skomplikowanej organizacji. Jego zalążkiem był King’s College ustanowiony przez dekret królewski w 1827, z początku kontrolowany przez kościół anglikański. Ta religijna kontrola nie była popularna, więc 1 stycznia 1850 przekształcono go w instytucję świecką i nadano nową nazwę University of Toronto. W odpowiedzi Anglikanie utworzyli w 1851 nowy anglikański Trinity College. W latach 1850. dogłębnie zmieniono organizację uniwersytetu, tworząc między innymi University College jako wydział bezpośrednio odpowiedzialny za kształcenie studentów. Przez następne lata szereg innych działających w pobliżu koledżów skonfederowało się z Uniwersytetem w Toronto, między innymi: Victoria College (pod patronatem metodystów), St Michael’s College (rzymskokatolicki, prowadzony przez bazylianów) i Trinity College. Dziś te trzy instytucje są formalnie uznawane za uniwersytety, co znajduje odzwierciedlenie w ich nazwach. W latach późniejszych dodano jeszcze kilka koledżów od początku świeckich (New College, Innis College, Woodsworth College). Wiele tych instytucji, mimo że są częścią uniwersytetu, zachowały pewien zakres autonomii i do dziś mają prawo wydawać dyplomy w pewnych dziedzinach (głównie teologii). Wiele z nich ma na terenie uniwersytetu odrębną „dzielnicę”, z własnymi salami wykładowymi, bibliotekami i akademikami (także budynkami religijnymi, jeżeli dany koledż nie jest świecki). Każdy student uniwersytetu musi formalnie należeć do jednego z siedmiu tych koledżów. System ten ma pewne podobieństwa do używanego w Oksfordzie i Cambridge, jednak koledże Uniwersytetu w Toronto nie mają aż takiego zakresu autonomii i dla większości studentów pełnią wyłącznie funkcje administracyjne, co najwyżej oferując kursy w kilku wyspecjalizowanych dziedzinach lub kursy pierwszego roku.

Równolegle z tym różnorodnym zbiorem koledżów uniwersytet ma również pełny szereg standardowych, ogólnouczelnianych fakultetów. Jest również skonfederowany z dużą liczbą odrębnych instytutów i bibliotek.

Graduate House – akademik dla studentów po licencjacie

Pełna lista koledży i wydziałów | edytuj kod

Skonfederowane uniwersytety | edytuj kod

Koledże | edytuj kod

Fakultety i instytuty | edytuj kod

Koledże i fakultety tworzące Toronto School of Theology | edytuj kod

Knox College

Inne jednostki uniwersytetu | edytuj kod

Osoby związane z uniwersytetem | edytuj kod

Kampus uniwersytecki | edytuj kod

Hart House

Główny kampus uniwersytetu zajmuje spory obszar samego centrum miasta, udostępniony jest do zwiedzania, dostępni są przewodnicy turystyczni. Sąsiaduje z Yorkville i Annex, budynkiem parlamentu Onatrio, Royal Ontario Museum, Bata Shoe Museum i Chinatown.

Wiele budynków kampusu nawiązuje do stylu uczelni w Cambridge i Oksfordzie. Między Royal Ontario Museum a Royal Conservatory of Music znajduje się piesze przejście w małym parku, zwane Philosophers Walk (przejście filozofów), które prowadzi do interesujących architektonicznie budynków Trinity College i Wycliffe College.

W wielkiej sali Hart House w centrum kampusu często odbywają się koncerty, a obok wzniesiono Soldier’s Tower poświęconą poległym na wojnach studentom. Wieżę wybudowano w 1924. Przed nią stoi charakterystyczne małe obserwatorium, a na terenie przyległym nowoczesne rzeźby. Stąd można przedostać się pod wiaduktem do Queen’s Park przy parlamencie. University College i Knox College są jednymi z najbardziej interesujących pod względem architektonicznym i często wykorzystywano je w filmach.

Główne wejście na teren uniwersytecki znajduje się od strony College St. – przez King’s College Rd – jednak kampus ma charakter otwarty. Parę lat temu zmodyfikowano jedną z ulic przecinających tereny kampusu, St. George St., którą zwężono, by nie stanowiła arterii przelotowej, i postawiono betonowe klomby roślinne. Przy niej stoi biblioteka uniwersytecka, gdzie studenci mogą korzystać z internetu.

Przypisy | edytuj kod

  1. Jan Grzenia: O problemach z polonizacją nazw uniwersytetów amerykańskich. [dostęp 2018-11-02].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (public research university):
Na podstawie artykułu: "University of Toronto" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy