Adam Karol Czartoryski


Adam Karol Czartoryski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adam Karol Czartoryski, hiszp. Adán Carlos Jesús María José Czartoryski y de Bórbon-Dos Sicilias (Adam Karol Czartoryski Burbon-Sycylijski) (ur. 2 stycznia 1940, w Sewilli, w Hiszpanii) – książę, syn księcia Augustyna Józefa Czartoryskiego i Marii de los Dolores Burbon, księżniczki Obojga Sycylii, córki Karola Tankreda Burbona-Sycylijskiego.

Adam Karol jest jedynym męskim przedstawicielem starszej linii książąt Czartoryskich (potomków księcia Adama Jerzego), a zarazem – poprzez matkę (i jej siostrę Marię de las Mercedes) – bratem ciotecznym Jana Karola I Burbona, króla Hiszpanii.

Jego związki z Polską zostały zacieśnione, kiedy po Rozmowach w Magdalence i ustaleniach Okrągłego Stołu Muzeum książąt Czartoryskich w Krakowie zostało zwrócone prawowitym właścicielom. Wtedy to, 22 września 1991 r. książę Adam Karol założył Fundację Książąt Czartoryskich, której przekazał zarząd nad tym najstarszym w kraju muzeum i wchodzącą w jego skład Biblioteką Czartoryskich, które mają służyć po wsze czasy Narodowi polskiemu.

Adam Karol ożenił się 25 stycznia 1977 w Londynie z Norą Picciotto, urodzoną 9 września 1942 w Kairze, która pracowała jako konsultant ds. public relations w przemyśle filmowym. W 1986 rozwiódł się z nią. Z małżeństwa tego pochodzi jego jedyna córka Tamara Laura Czartoryska (ur. 1978). Obecnie Adam Karol Czartoryski mieszka w Wielkiej Brytanii. Od 12 grudnia 2000 żoną Adama Karola jest Josette Calil.

Uprawiał karate, od 1982 należy do World Karate Federation i European Karate Union.

Genealogia | edytuj kod

Patrylinealna linia pokrewieństwa | edytuj kod

 1. Erdiwił (wzm. 1219) (?)
 2. Skirmunt (?)
 3. Trojden (zm. 1282), wielki książę litewski (?)
 4. Butywid (?)
 5. Giedymin (ok. 1275–1341), wielki książę litewski
 6. Koriat Michał Giedyminowicz (ok. 1306–ok. 1365), książę nowogródzki
 7. Konstanty Koriatowicz Czartoryski, od Czartoryska na Wołyniu, którego był księciem; brat stryjeczny króla Władysława II Jagiełły
 8. Wasyl Konstantynowicz (Czartoryski)
 9. Michał Wasylewicz Czartoryski
 10. Fiodor Michałowicz Czartoryski
 11. Iwan Federowicz Czartoryski
 12. Jerzy (Jurij) Czartoryski
 13. Mikołaj Jerzy Czartoryski
 14. Michał Jerzy Czartoryski
 15. Kazimierz Czartoryski
 16. August Aleksander Czartoryski
 17. Adam Kazimierz Czartoryski
 18. Adam Jerzy Czartoryski
 19. Władysław Czartoryski
 20. Adam Ludwik Czartoryski
 21. Augustyn Józef Czartoryski

Adam Karol Czartoryski

Adam Karol Czartoryski jest w 17. pokoleniu po mieczu potomkiem wielkiego księcia Giedymina i dalej, przyjmując jego hipotetyczne pochodzenie, w 19. pokoleniu po mieczu potomkiem wielkiego księcia Trojdena, za którego ojca historycy uważają Erdiwiła, władcę południowożmudzkiego z Ejragoły.

Z linii wynika bezpośrednie pokrewieństwo Czartoryskich z dynastią Giedyminowiczów, czyniąc z nich jedną z jej gałęzi. Inną linią Giedyminowiczów i krewnymi Czartoryskich byli Jagiellonowie, panujący w Polsce, na Litwie, w Czechach oraz na Węgrzech. Od swoich patrylinealnych przodków-władców litewskich Czartoryscy wywodzą herb Czartoryski, odmianę herbu Pogoń, który jest także herbem Litwy oraz tytuł książęcy (kniaziowski), który nie wynika w ich wypadku z nadania jakiegoś władcy, lecz z racji pochodzenia od niego w linii męskiej.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Adam Karol Czartoryski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy