Adam Kensy


Adam Kensy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adam Kensy (ur. 18 listopada 1956 w Białośliwiu) – polski piłkarz występujący na pozycji pomocnika. Posiada również obywatelstwo austriackie.

Wychowanek klubu Czarni Nakło. Następnie występował w Zachemie Bydgoszcz. W styczniu 1975 pozyskany został do szczecińskiej Pogoni.

Swój I-ligowy debiut zaliczył 9 marca 1975 w meczu z Legią w Warszawie. Reprezentował Pogoń do końca 1986 r. z przerwą w sezonach 1979/1980 i 1980/1981 na odbycie zasadniczej służby wojskowej – grał wówczas w Zawiszy Bydgoszcz.

W granatowo-bordowych barwach wystąpił łącznie w 334 meczach, zdobywając 35 bramek w meczach o mistrzostwo I ligi. Ponadto pełnił funkcję kapitana drużyny ze Szczecina. W 1983 r. w plebiscycie „Kuriera Szczecińskiego” został wybrany najpopularniejszym sportowcem ziemi szczecińskiej.

W 1986 r. przeniósł się do Austrii, by do października 1989 r. występować w zespole LASK Linz.

Na futbolowe boisko w roli zawodnika (podobnie, jak uczynili to wcześniej inni popularni niegdyś zawodnicy Pogoni Zenon Kasztelan, Mariusz Kuras, Zbigniew Kozłowski i Andrzej Rycak) powrócił na jeden występ w meczu w barwach Pogoni Szczecin Nowej – klubu założonego przez kibiców szczecińskiej Pogoni. B-klasowe spotkanie rozegrane zostało w Szczecinie 17 czerwca 2007, a przeciwnikiem szczecińskiej drużyny był Bałtyk Międzywodzie.

Reprezentacja Polski | edytuj kod

Adam Kensy bywał powoływany do narodowej kadry juniorów, kadry olimpijskiej, a także trzykrotnie reprezentował barwy narodowe w kadrze A w 1983, za kadencji Antoniego Piechniczka.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Adam Kensy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy