Adela Pankhurst


Adela Pankhurst w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Adela Pankhurst

Adela Pankhurst Walsh (ur. 19 czerwca 1885 w Manchesterze, zm. 23 maja 1961 w Wahroonga), brytyjsko-australijska sufrażystka, działaczka komunistyczna, później działaczka nacjonalistyczna.

Była córką dr Richarda Pankhursta i sufrażystki Emmeline Pankhurst, siostrą Christabel i Sylvii. Wykształcenie odebrała w Studley Horticultural College w hrabstwie Warwickshire oraz w Manchester High School for Girls. Jako nastolatka była zaangażowana w działalność założonej przez matkę i siostrę Christabel Women's Social and Political Union.

W 1914 r. Adela opuściła WSPU i wyjechała do Australii. Podczas I wojny światowej została członkiem Women's Peace Army zorganizowanej przez Vidę Goldstein. Adela napisała książkę Put Up the Sword i wygłaszała szereg przemówień przeciwko wojnie i poborowi. W 1917 r. poślubiła działacza związkowego Toma Walsha z którym miała pięcioro dzieci. W 1920 r. została współzałożycielką Komunistycznej Partii Australii, z której została później usunięta.

Rozczarowana komunizmem, przyswoiła sobie poglądy antykomunistyczne i nacjonalistyczne. W 1928 r. założyła antykomunistyczną Australian Women's Guild of Empire. W 1941 r. była współzałożycielką skrajnie prawicowego Australia First Movement. W 1939 r. odwiedziła Japonię. W 1942 r. została aresztowana i internowana za swoją działalność na rzecz pokoju z Japonią. Po śmierci męża w 1943 r. wycofała się z działalności publicznej.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Adela Pankhurst" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy