Adobe Flash Player


Adobe Flash Player w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adobe Flash Player, daw. Macromedia Flash Player, oznaczony jako Shockwave Flash (w przeglądarkach: Google Chrome, Firefox, Internet Explorer) – nieistniejąca już multimedialna wtyczka do przeglądarek internetowych i jednocześnie odtwarzacz animacji rozwijany i dystrybuowany przez firmę Adobe Inc. Flash Player był wirtualną maszyną, która uruchamiała pliki SWF tworzone za pomocą narzędzi projektowych Adobe oraz wielu innych programów firm trzecich.

W lipcu 2017 roku Adobe oznajmiło, że koniec wsparcia dla Flash Playera nastąpi w 2020 roku[3]. Adobe zaprzestał obsługi Flash Playera po 31 grudnia 2020 (data wycofania z rynku). Aby pomóc zabezpieczyć systemy użytkowników, firma Adobe blokuje uruchamianie treści Flash w programie Flash Player od 12 stycznia 2021 r. Zaleca wszystkim użytkownikom natychmiastowe odinstalowanie Flash Playera w celu ochrony ich systemów. Otwarte standardy, takie jak HTML5, WebGL i WebAssembly, przez lata nieustannie dojrzewały i służą jako realne alternatywy dla treści Flash. Główni dostawcy przeglądarek integrują te otwarte standardy ze swoimi przeglądarkami i wycofują większość innych wtyczek (takich jak Flash Player)[4]. W związku z tym oprogramowanie nie jest już dostępne.

Kontrowersje | edytuj kod

W kwietniu 2010 roku Steve Jobs, były prezes firmy Apple Inc., skrytykował stabilność Flash Playera, gdyż zauważył awarię komputera Mac, której przyczyną był Flash, twierdząc że Flash jest pełen bugów[5].

W niektórych przeglądarkach, starsza wersja wtyczki Flash musiała być odinstalowana przed instalacją nowszej wersji[6]. Od wersji 11.2, pojawiła się opcja automatycznej aktualizacji[7].

Przypisy | edytuj kod

  1. Koniec Flash Playera na desktopach już bliski? Na Linuksie na pewno – Komputerswiat.pl.
  2. Aktualna wersja testowa Adobe Flash Player – Adobe Labs Downloads (ang.).
  3. Koniec Flasha! Adobe potwierdza, że porzuci wsparcie w 2020
  4. Adobe Flash Player, end of life (ang.)
  5. Steve Jobs uwalnia swoją wściekłość podczas spotkania w ratuszu – Digitaltrends.com (ang.).
  6. Problemy z instalacją Adobe Flash Playera dla Windows – adobe.com (ang.).
  7. Łatka dla Adobe Flash Player (wersja 11.2) – h-online.com (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Adobe Flash Player" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy