Adolf Taube


Adolf Taube w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adolf Taube (ur. 25 września 1908 w Rudelsdorf, zm. ?) - zbrodniarz nazistowski, SS-Unterscharführer, członek załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

W trakcie II wojny światowej pełnił służbę w kompleksie obozowym Auschwitz, gdzie należał do Wydziału III załogi obozu. W tym okresie sprawował między innymi funkcję Rapportführera w obozie kobiecym (Frauenlager) w Birkenau (odcinki BIa i BIb) oraz kierownika podobozu Hindenberg.

Według byłych więźniarek Taube był najokrutniejszym z esesmanów, którzy pełnili służbę w obozie kobiecym w Birkenau. Brał on udział zarówno w licznych selekcjach Żydów na rampie obozowej, jak i wśród więźniarek podczas apeli, w szpitalu i blokach oraz w trakcie ich powrotu z pracy. Następnie nadzorował on ich transport do komór gazowych. Oprócz tego dopuszczał się indywidualnych morderstw (przykładowo rozstrzeliwał więźniarki, które spóźniły się do pracy) i maltretował więźniarki na każdym kroku, przy czym specjalizował się w długotrwałych apelach i urządzaniu tzw. "sportu". Taube był postrachem całego obozu.

O jego powojennych losach nic nie wiadomo.

Bibliografia | edytuj kod

  • Franciszek Piper, Teresa Świebocka (red.), Auschwitz. Nazistowski obóz śmierci, Wydawnictwo Państwowego Muzeum Oświęcim-Brzezinka 2008, ISBN 978-83-88526-82-4
  • Irena Strzelecka, Obóz kobiecy (Frauenlager) w KL Auschwitz-Birkenau (BIa, BIb), w: Zeszyty Oświęcimskie, nr 24, Wydawnictwo Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu 2008, ISSN 0474-8581
Na podstawie artykułu: "Adolf Taube" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy