Adwentystyczna Organizacja Pomocy i Rozwoju


Adwentystyczna Organizacja Pomocy i Rozwoju w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adwentystyczna Organizacja Pomocy i Rozwoju, w skrócie ADRA (od ang. Adventist Development and Relief Agency) – międzynarodowa organizacja humanitarna, działająca z ramienia Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, której celem jest wspieranie rozwoju społecznego i jednostki, przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz realizacja innych projektów społeczno-charytatywnych. Rada Gospodarcza i Społeczna ONZ nadała ADR-rze Generalny Status Doradczy w 1997 r.

ADRA została założona w 1956 r. Obecnym prezydentem jest Jonathan Duffy. Ogólnoświatowa siedziba znajduje się w stanie Maryland, USA. Roczny dochód organizacji wynosi 173 miliony dolarów.

Spis treści

Działalność | edytuj kod

ADRA współpracuje z innymi organizacjami, rządami, polepszając jakość życia milionów ludzi na całym świecie, działając na polach: zapewniania żywności, rozwoju ekonomicznego, opieki zdrowotnej, przeciwdziałania skutkom kataklizmów, dostępu do oświaty. ADRA uważa, że godność jest nieodłącznym elementem każdej istoty ludzkiej, dlatego też jej działalność nie jest zamknięta na żadnego człowieka, przeciwnie – ADRA służy wszystkim ludziom, bez względu na ich pochodzenie etniczne, poglądy polityczne czy religijne, płeć itd.

Oddziały ADR-y rozsiane są po całym świecie (125 krajów). Ponad 90% dochodu z darowizn przeznaczanych jest wyłącznie na projekty humanitarne. W 2005 r. programy organizacji objęły blisko 23 miliony ludzi w skali całego świata.

ADRA w Polsce | edytuj kod

Polski oddział ADR-y został powołany w 2009 roku. Jego prezesem jest Piotr Nowacki. ADRA Polska posiada status organizacji pożytku publicznego.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (organizacja non-profit):
Na podstawie artykułu: "Adwentystyczna Organizacja Pomocy i Rozwoju" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy