Agostino Tassi


Agostino Tassi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Flota Eneasza, 1627

Agostino Tassi (właściwie Agostino Buonamici) (ur. 1578, zm. 1644 w Rzymie) – późnomanierystyczny malarz włoski, twórca monumentalnych kwadratur i niewielkich pejzaży.

Spis treści

Życie | edytuj kod

Urodził się prawdopodobnie w Perugii w rodzinie prostego kuśnierza. Później twierdził, że pochodzi z Rzymu i jest członkiem szlacheckiej rodziny Tassi. Pierwsze piętnaście lat aktywności artysty nie zostało dokładnie zbadanych, obracał się w Livorno i Florencji (1594-1608), a następnie w Rzymie (1599) i Genui (1606). Od 1610 do śmierci przebywał w Rzymie, gdzie współpracował z Orazio Gentileschim. W jego pracowni kształcili się Claude Lorrain i Viviano Codazzi.

Twórczość | edytuj kod

Agostino Tassi znany jest głównie jako malarz dekoracyjny, twórca iluzjonistycznych kwadratur. Jego najlepszą pracą jest tło architektoniczne do fresku Guercina Aurora z Casino Ludovisi w Rzymie. Był twórcą dekoracji wielu rzymskich pałaców i willi. Artysta tworzył również pejzaże utrzymane w stylu Paula Brila i Adama Elsheimera[1].

Oskarżenie o zgwałcenie Artemisii Gentileschi | edytuj kod

Artemisia Gentileschi, Judyta odcinająca głowę Holofernesowi 16121613, olej na płótnie (114 × 93,5), Pitti Gallery, Florencja 16121621, olej na płótnie (199 × 162), Galeria Uffizi, Florencja Olej na płótnie, The Detroit Institute of Arts, Detroit Olej na płótnie (158,8 × 125,5), Museo Nazionale di Capodimonte, Neapol

W 1612 Agostino Tassi został oskarżony o wielokrotny gwałt na swojej uczennicy, utalentowanej malarce Artemisii Gentileschi. Podczas wielomiesięcznego procesu poszkodowaną poddano torturom, co miało rzekomo uwiarygodnić jej zeznania. Młoda kobieta została publicznie poniżona i oskarżona o niemoralność. W trakcie procesu ujawniono, że Tassi planował zabić swoją żonę oraz ukraść część obrazów ojca Artemisii. Wyrok sądu nie jest znany, gdyż zachowały się dokumenty dotyczące wyłącznie przesłuchań. Malarza najprawdopodobniej skazano, ale dość szybko został ułaskawiony, gdyż w 1614 był już na pewno wolnym człowiekiem[2][3].

Tassi również wcześniej wchodził w konflikt z prawem, w Genui oskarżono go o gwałt. Był podejrzewany o zlecenie zabójstwa swojej żony i gwałt na szwagierce.

Traumatyczne przeżycia Artemisii Gentileschi zaowocowały nienawiścią do mężczyzn i wielokrotnym wyborem okrutnego i krwawego tematu biblijnego, motywu Judyty i Holofernesa.

Nawiązania | edytuj kod

W 1997 r. powstał film Artemisia w reżyserii Agnès Merlet. Wbrew wiedzy historycznej Agostino Tassi i Artemisia Gentileschi zostali przedstawieni jako kochankowie[4][5].

Przypisy | edytuj kod

  1. Artuk.org - biogram
  2. Artemisia: The Rape and the Trial
  3. The Art History Archive: Artemisia Gentileschi
  4. Filmweb.pl Artemisia
  5. Imdb.com Artemisia

Bibliografia | edytuj kod

  • Ian. Chilvers: Oksfordzki leksykon sztuki. Warszawa: Arkady, 2002, s. 545. ISBN 83-213-4157-8.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Agostino Tassi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy