Aiko


Aiko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 3 paź 2020. Od tego czasu wykonano 3 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aiko, księżniczka Toshi (jap. 敬宮愛子内親王 Toshi-no-miya Aiko Naishinnō; ur. 1 grudnia 2001) – księżniczka Toshi, jedyna córka cesarza Naruhito i jego małżonki, cesarzowej Masako.

Wokół możliwości wstąpienia młodziutkiej jeszcze księżniczki na tron cesarski toczyła się w Japonii poważna debata. Prawo japońskie zabrania bowiem wstąpienia na tron kobiety. Tymczasem od 1965 roku przez kilkadziesiąt lat w cesarskiej rodzinie nie urodził się męski potomek. Naciski dworu cesarskiego na księżnę Masako wywołały u niej załamanie nerwowe. Jednocześnie większość japońskiej opinii publicznej nie miałaby nic przeciwko, aby Aiko w przyszłości wstąpiła na tron.

Wszelkie rządowe prace nad zmianą prawa sukcesji tronu przez kobiety zostały wstrzymane, kiedy 7 lutego 2006 roku Agencja Dworu Cesarskiego ogłosiła, że stryj Aiko, książę Akishino i księżna Kiko spodziewają się narodzin trzeciego dziecka. Narodziny chłopca, księcia Hisahito, 6 września 2006 roku prawdopodobnie zakończyły prace nad zmianami w ustawodawstwie i tym samym pogrzebały szanse dziewczynki na sukcesję.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Aiko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy