Akishino


Akishino w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Akishino (jap. 秋篠宮文仁親王 Akishino-no-miya Fumihito Shinnō; ur. 30 listopada 1965 w Tokio) – książę japoński, następca tronu, syn cesarza Akihito i cesarzowej Michiko, młodszy brat cesarza Naruhito.

Życiorys | edytuj kod

Akishino urodził się 30 listopada 1965 w Tokio. Jego imieniem własnym jest Fumihito, a formalnym imieniem/tytułem Akishino-no-miya. Rodzice zaczerpnęli je od nazwy świątyni w Nara właśnie o nazwie Akishino. W dzieciństwie był nazywany „Aya”.

Podstawowe, średnie i wyższe wykształcenie otrzymał w zespole szkół i uczelni wyższej Gakushūin, gdzie uczył się także jego ojciec. Studiował prawo i biologię. Studia ukończył w kwietniu 1984 roku. W latach 1988–1990, studiował taksonomię na Uniwersytecie Oksfordzkim w Anglii. W 1996 roku obronił doktorat z ornitologii.

Po śmierci swojego dziadka, cesarza Hirohito (Shōwa), w 1989 roku, stał się drugim w kolejce do tronu japońskiego, po starszym bracie księciu Naruhito, a po abdykacji ojca, cesarza Akihito i wstąpieniu na tron brata, 1 maja 2019 stał się następcą tronu.

29 czerwca 1990 poślubił Kiko Kawashimę, córkę Tatsuhiko Kawashimy, profesora ekonomii na Uniwersytecie Gakushūin. Ma z nią dwie córki: Mako (ur. 1991) i Kako (ur. 1994). W dniu 6 września 2006 r. urodziła syna, który otrzymał imię Hisahito (jest to pierwsze dziecko płci męskiej w rodzinie cesarskiej od ponad 40 lat). Jeżeli zasady dziedziczenia tronu nie zostaną zmienione, Hisahito jest drugi w kolejce do tronu.

Obecnie Akishino pełni funkcje: przewodniczącego Instytutu Ornitologii Yamashina, Japońskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych, a także honorowego przewodniczącego Japońskiego Stowarzyszenia Tenisa.

Zobacz też | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Akishino" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy