Alb-Donau-Kreis


Na mapach: 48°24′N 9°51′E/48,400000 9,850000

Alb-Donau-Kreis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alb-Donau-Kreispowiat w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Donau-Iller. Stolicą powiatu jest miasto na prawach powiatu Ulm, które do powiatu nie należy. Powiat graniczy na północy z powiatami: Landkreis Göppingen i Landkreis Heidenheim, od wschodu z bawarskimi powiatami: Landkreis Günzburg i Landkreis Neu-Ulm, a także z Ulm, od południa z powiatem Landkreis Biberach, a na zachodzie z powiatem Landkreis Reutlingen.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Północna część powiatu leży na Jurze Szwabskiej, południową zalicza się do Górnej Szwabii. Przez południową część przepływa z południowego zachodu na północny wschód Dunaj.

Historia | edytuj kod

Powiat Alb-Donau utworzono w wyniku reformy administracyjnej 1 stycznia 1973 z byłych powiatów Ehingen i Ulm oraz kilku gmin dawnych powiatów Biberach i Münsingen. Pozostałe gminy powiatu Ehingen przyłączono do powiatu Biberach, a jedną do powiatu Göppingen.Obejmuje 55 gmin, w tym 8 miast, przy czym Ehingen (Donau) ma status „Große Kreisstadt”. Powiat jest największy pod względem ilości gmin w Badenii-Wirtembergii. Największym miastem jest Ehingen, najmniejszą gminą zaś Emeringen.

Transport | edytuj kod

Przez powiat na krótkim odcinku biegnie autostrada A8 (StuttgartUlmMonachium). Spośród dróg krajowych przechodzą przez teren powiatu droga B10 (Stuttgart – Ulm), B28 (Reutlingen – Ulm) i B311 (Tuttlingen – Ulm).

Transport zbiorowy obsługuje stowarzyszenie firm transportowych DING. Cztery przechodzące przez powiat Alb-Donau linie kolejowe zbiegają się w Ulm. Są to (nazwy pochodzą od rzek, których dolinami przebiegają) Brenzbahn (w kierunku Heidenheim an der Brenz), Filsbahn (w kierunku Stuttgartu), Donautalbahn (w kierunku Donaueschingen) i Württembergische Südbahn (tu wyjątkowa nazwa, w kierunku Friedrichshafen). Oprócz tego istnieją odgałęzienia obsługujące miejscowości na terenie Jury.

Media | edytuj kod

Wydaje się gazetę Südwest Presse, ukazuje się również Ehinger Tagblatt na bazie Südwest Presse.

Podział administracyjny | edytuj kod

W skład powiatu Alb-Donau-Kreis wchodzi:

  • dziewięć gmin miejskich (Stadt)
  • 46 (pozostałych) gmin (Gemeinde)
  • cztery wspólnoty administracyjne (Vereinbarte Verwaltungsgemeinschaft)
  • sześć związków gmin (Gemeindeverwaltungsverband)


Gminy miejskie:

Gminy (pozostałe):

Wspólnoty administracyjne:

Związki gmin:


Kontrola autorytatywna (rural district of Baden-Württemberg):
Na podstawie artykułu: "Alb-Donau-Kreis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy