Albertyna Berkenbrock


Albertyna Berkenbrock w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Albertyna Berkenbrock (ur. 11 kwietnia 1919 w osadzie São Luís koło Imaruí w Santa Catarina, zm. 15 czerwca 1931 tamże) – brazylijska męczennica i dziewica, błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.

Urodziła się w wielodzietnej rodzinie Johanna Hermanna i Elisabeth Schmoller. Została ochrzczona w dniu 25 maja 1919 roku i otrzymała Bierzmowanie 9 marca 1925. Mając 9 lat przystąpiła do I Komunii Świętej (16 sierpnia 1928). Jej rodzice i najbliżsi krewni wychowali ją w głębokiej wierze i przekazali jej podstawowe elementy nauczania Kościoła. Szczególne nabożeństwo miała do Matki Bożej i św. Alojzego Gonzagi SJ, wzorem czystości i patrona São Luís.

15 czerwca 1931 roku, jeden z młodych pracowników zatrudnionych w prowadzonym przez jej ojca zakładzie, Maneco Palhoca próbował ją zgwałcić. Dziewczyna stanowczo broniła się uważając czystość za najważniejszą cnotę. Wtedy Maneco podciął jej gardło nożem. Został za to aresztowany i skazany na dożywocie.

Śmierć i świadectwo cnoty zaledwie 12-letniej dziewczyny zrobiły wielkie wrażenie na otoczeniu, które wcześnie zaczęło uważać ją za symbol czystości i wytrwałości w wierze. Jej reputacja, jako męczennicy została potwierdzona, gdy lokalna położna, która badała jej ciało stwierdziła, że gwałt nie został dokonany. Została pochowana na cmentarzu w São Luís, ale ze względu na sławę jej męczeństwa i łask otrzymanych za jej wstawiennictwem, jej ciało zostało później umieszczone w kościele São Luís.

Albertyna Berkenbrock została beatyfikowana przez papieża Benedykta XVI w dniu 20 października 2007 roku.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Albertyna Berkenbrock" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy