Aleksander Augezdecky


Aleksander Augezdecky w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aleksander Augezdecky, Aleksander Augezdecki/Aujezdecky (ur. na pocz XVI w. w Augezd[a], zm. w 1577 w Litomyślu) – czeski i polski drukarz i wydawca. Członek wspólnoty braci czeskich.

Życiorys | edytuj kod

W latach 1539–1544 drukował w Litomyślu gdzie nauczył się giserstwa czcionek. Początkowo pracował u teścia Pawła Olivetskiego, w drukarni która po jego śmierci w 1542 przeszła na własność Aleksandra. Kilka lat później prowadził warsztat w Królewcu gdzie drukował w języku polskim i niemieckim. W tym okresie wydał m.in. w 1551 i 1552 Nowy Testament w przekładzie Stanisława Murzynowskiego i w 1554 kancjonał Walentego z Brzozowa. Około roku 1558 nabył drukarnię wojewody poznańskiego Łukasza Górki w Szamotułach, którą prowadził do roku 1561. Tu drukował po polsku, po czesku oraz w łacinie. W 1561 roku w Szamotułach wydał kancjonał braci czeskich Piesné chwal bożskych. Od 1563 ponownie drukował w Litomyślu. Wydrukował też Kronikę Václava Hájka.

Uwagi | edytuj kod

  1. Obecnie Újezd, część Pilzna

Bibliografia | edytuj kod

  • Aleksander Birkenmajer, Augezdecky Alekasander [w:] PSB, t. 1, Kraków 1935, s. 179.
  • Tadeusz Oracki, Augezdecky Aleksander [w:] Literatura polska. Przewodnik encyklopedyczny, t. 1, wyd.3 Warszawa 1985, s. 33.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Aleksander Augezdecky" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy