Aleksandra Karnicka


Aleksandra Karnicka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aleksandra Karnicka (ur. 26 czerwca 1882 w Petersburgu, zm. 20 marca 1965 w Krakowie) – działaczka ruchu ludowego, senator RP.

Życiorys | edytuj kod

Córka Aleksandra Barańskiego i Marii z d. Chawłowskiej. Ukończyła studia wyższe na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu w Petersburgu, słuchała także wykładów na uniwersytetach w Paryżu i Londynie.

Po studiach pracowała w laboratorium gleboznawczym w Pąkowie, gdzie poznała swojego przyszłego męża Michała Karnickiego. W 1905 wspólnie wyjechali do Afryki, gdzie mąż zmarł. Aleksandra wróciła do kraju i wraz z dziećmi zamieszkała w majątku Karnickich w Cypliszkach (pow. Święciany). W czasie I wojny światowej działała w Towarzystwie Pomocy Ofiarom Wojny, organizowała także Rady Włościanskie. W 1919 przeniosła się do Wilna, gdzie została wybrana posłanką do Sejmu Wileńskiego. Związana z Polskim Stronnictwem Ludowym „Wyzwolenie” w 1922 uzyskała mandat senatora RP I kadencji. W latach 1928-1930 zasiadała w Sejmie. Od 1929 członkini Zarządu Głównego PSL Wyzwolenie. Po II wojnie światowej należała do Stronnictwa Ludowego, a następnie do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.

Bibliografia | edytuj kod

  • Posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej 1919-1939. Słownik biograficzny, tom III, red. Grzegorz Mazur, Warszawa 2005.
Na podstawie artykułu: "Aleksandra Karnicka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy