Aleksiej Kobielew


Aleksiej Kobielew w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aleksiej Aleksandrowicz Kobielew (ros. Алексей Александрович Кобелев, ur. 27 lipca 1971 w Iżewsku) – rosyjski biathlonista, czterokrotny medalista mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Pierwszy sukces w karierze osiągnął w 1990 roku, kiedy jako reprezentant ZSRR na mistrzostwach świata juniorów w Sodankylä zdobył złoty medal w sztafecie. W zawodach Pucharu Świata zadebiutował 21 grudnia 1991 roku w Hochfilzen, gdzie zajął 33. miejsce w sprincie. Pierwsze punkty (do sezonu 2000/2001 punkty zdobywało 25. najlepszych zawodników) zdobył 17 grudnia 1992 roku w Pokljuce, zajmując 10. miejsce w biegu indywidualnym. Na podium zawodów tego cyklu po raz pierwszy stanął 10 grudnia 1994 roku w Bad Gastein, kończąc rywalizację w sprincie na trzeciej pozycji. W zawodach tych wyprzedzili go tylko dwaj Norwegowie: Jon Åge Tyldum i Ole Einar Bjørndalen. W kolejnych startach jeszcze trzy razy stawał na podium: 21 stycznia 1995 roku w Oberhofie wygrał sprint, 11 grudnia 1997 roku Östersund był drugi w biegu indywidualnym, a dwa dni później w tej samej miejscowości ponownie wygrał sprint. Najlepsze wyniki osiągnął w sezonie 1995/1996, kiedy zajął dziesiąte miejsce w klasyfikacji generalnej.

Na mistrzostwach świata w Borowcu w 1993 roku wspólnie z Walerijem Kirijenko, Siergiejem Łożkinem i Siergiejem Czepikowem zajął drugie miejsce w biegu drużynowym. Wynik ten powtórzył razem z Kirijenko, Władimirem Draczowem i Siergiejem Tarasowem podczas mistrzostw świata w Canmore w 1994 roku. Na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata w Ruhpolding reprezentacja Rosji w składzie: Wiktor Majgurow, Władimir Draczow, Siergiej Tarasow i Aleksiej Kobielew zdobyła pierwszy złoty medal dla Rosji w sztafecie. Ponadto podczas mistrzostw świata w Pokljuce/Hochfilzen w 1998 roku razem z Draczowem, Majgurowem i Siergiejem Rożkowem zajął trzecie miejsce w biegu drużynowym.

Brał również udział w igrzyskach olimpijskich w Nagano w 1998 roku, gdzie w swoim jedynym starcie zajął 56. miejsce w sprincie. Zdobył także złoty medal w sztafecie na mistrzostwach Europy w Ridnaun w 1996 roku i brązowy w tej samej konkurencji podczas mistrzostw Europy w Iżewsku trzy lata później.

W 2005 roku zakończył karierę.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium chronologicznie | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Aleksiej Kobielew" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy