Aleo (strona internetowa)


Aleo (strona internetowa) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

ALEO.com - baza informacji o firmach należąca do ING Banku Śląskiego. Serwis udostępnia użytkownikom między innymi: dane rejestrowe z oficjalnych źródeł (CEIDG i KRS), opinie i oceny o firmach, a także powiązania kapitałowe i osobowe pomiędzy przedsiębiorstwami. Poza podstawowymi danymi na ALEO.com znaleźć można również dane finansowe firm. Możliwe do pobrania są między innymi roczne sprawozdania finansowe, które każdy podmiot zarejestrowany w KRS ma obowiązek wysyłać w formie elektronicznej.

W ramach platformy można również przeprowadzić elektroniczne postępowanie zakupowe.

Dzięki platformie możliwe jest również[2]:

 • tworzenie zapytań ofertowych na produkty lub usługi
 • tworzenie aukcji zakupowych i wyprzedażowych
 • negocjowanie cen proponowanych przez kontrahentów, dzięki możliwości aktualizacji oferty oraz zaproszenia do dogrywki z zapytania ofertowego
 • budowanie sieci relacji biznesowych za pomocą funkcji zaproszenia kontrahenta do kontaktu.

Spis treści

Rejestracja i weryfikacji użytkowników | edytuj kod

Użytkownicy platformy mają do dyspozycji pakiety: START(bezpłatny, uruchamiany po rejestracji), a także PRO i PRO+, po aktywowaniu których rozszerza się zakres dostępnych funkcjonalności[3].

Weryfikacja użytkowników serwisu odbywa się po dokonaniu jednorazowego przelewu. Dodatkowym sposobem weryfikacji wiarygodności użytkowników jest system ocen i referencji, które uczestnicy transakcji wystawiają sobie nawzajem[4].

Historia | edytuj kod

ALEO.com powstało w październiku 2013 roku jako autorski projekt ING, który jest zarządzany przez spółkę ING Usługi dla Biznesu będącą częścią grupy kapitałowej ING Banku Śląskiego[5].

W marcu 2015 roku wprowadzono system porównywania ofert według różnych kryteriów. Umożliwia on sortowanie, filtrowanie, porównanie względem ceny złożonych ofert, a także wygenerowanie pliku z podsumowaniem.

W tym samym czasie uruchomiono również funkcję "Dogrywki", która pozwala na przeprowadzanie dodatkowych negocjacji w zapytaniu ofertowym - możliwa jest między innymi zmiana terminu składania ofert oraz zaproszenie do zapytania dodatkowych oferentów.

W kwietniu 2015 roku udostępniono dane o przetargach publicznych z takich systemów jak: Urząd Zamówień Publicznych, Suplement do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, Monitor Urzędowy czy Agencja Mienia Wojskowego. Utworzono też system alertów monitorujących pojawienie się przetargów w wybranych kategoriach lub związanych z konkretnymi słowami kluczowymi.

Na podstawie danych podmiotów zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) uzupełniono profile firm zarejestrowanych na ALEO.com. Dodatkowo w formie graficznej ukazano powiązania osób i podmiotów z daną firmą.

We wrześniu 2015 roku wdrożono funkcję monitoringu pozycji ofert. Ranking obliczany jest automatycznie na podstawie cen wszystkich ofert złożonych w odpowiedzi na zapytanie ofertowe. Daje możliwość śledzenia pozycji złożonej oferty na tle ofert konkurencji[6].

W lipcu 2016 roku udostępniono wskaźniki kondycji finansowej innych firm. Dane te dotyczą między innymi wielkości sprzedaży, wielkości zatrudnienia, klasy ryzyka niewypłacalności czy informacji z giełd wierzytelności.

W lipcu 2017 roku udostępniono informacje o wszystkich podmiotach zarejestrowanych w bazie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Na podstawie tych danych uzupełniono profile firm zarejestrowanych na ALEO.com. Możliwe jest również pobranie aktualnego odpisu z rejestru[7].

W styczniu 2019 roku na ALEO.com pojawiły się elektroniczne sprawozdania firm oraz inne dokumenty składane przez przedsiębiorstwa do Krajowego Rejestru Sądowego, takie jak: sprawozdanie z działalności czy uchwały o podziale zysku bądź pokryciu straty[8].

Od grudnia 2019 roku na profilach firm znajdujących się w Krajowym Rejestrze Sądowym pojawiły się dodatkowe dane:

 • dane ze sprawozdań finansowych, takie jak przychód oraz zysk
 • wybrane wskaźniki finansowe, między innymi zysk operacyjny (EBIT), EBITDA, rentowność kapitału (ROA).

Do pobrania dostępnych jest ponad 1 milion dokumentów finansowych. Dla około 174 tysięcy polskich spółek dane te można sprawdzić bezpośrednio na profilach tych firm na ALEO.com[9].

W lutym 2020 roku w serwisie pojawiły się informacje o przyznanych poszczególnym firmom dotacji z funduszy Unii Europejskiej. Dane przedstawione są na wykresach w podziale na program operacyjny i działanie[7].

Od czerwca 2020 roku na ALEO.com dostępne są dane o ponad 40 tysiącach z rejestru REGON, takich jak[7]:

Wraz z rozwojem serwisu, ALEO.com uruchomiło bloga, na którym przedstawia porady dla przedsiębiorców. Sekcje tematyczne przeprowadzają czytelników przez kolejne elementy zarządzania firmą: zakupy, koszty, finanse czy marketing[10]. Na swoich mediach społecznościowych (między innymi na Twitterze i Facebooku) prezentują dane dotyczące firm (najpopularniejsze formy prawne, kategorie działalności, ilość otwieranych i zamykanych firm, ilość firm, które składają sprawozdania finansowe do KRS), w podziale na województwa oraz tematycznie (na przykładzie w podziale na płeć)[11].

W ramach platformy Bank udostępnił również usługę "Finansowanie Dostawców". Produkt pozwala Dostawcy na realizację płatności za wskazane wierzytelności przed terminem ich wymagalności[12].

ALEO.com na FinovateFall 2016 | edytuj kod

ALEO.com została zaprezentowana podczas jesiennej edycji konkursu Finovate, która odbyła się 8 i 9 września 2016 roku w Nowym Jorku. Finovate to najważniejsza międzynarodowa konferencja poświęcona innowacjom w branży finansowej, w którym udział biorą managerowie z instytucji finansowych z całego świata, przedsiębiorcy, dziennikarze i konkurencyjne firmy[13].

Przypisy | edytuj kod

 1. Aleo.com Traffic, Demographics and Competitors, Alexa [dostęp 2020-05-09]  (ang.).
 2. Interia.pl, ING udostępnił Aleo - platformę handlowo-aukcyjną dla firm [dostęp 2017-07-17] .
 3. Aleo - cennik - wybierz pakiet dla Twojej firmy, aleo.com [dostęp 2017-07-17] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-10] .
 4. Weryfikacja, aleo.com [dostęp 2017-07-17] [zarchiwizowane z adresu 2016-04-16] .
 5. Surowce energetyczne na platformie handlowo-aukcyjnej Aleo | elektro.info.pl - elektrotechnika i elektryka, „elektro.info.pl - elektrotechnika i elektryka” [dostęp 2017-07-17]  (pol.).
 6. Archiwum, aleo.com [dostęp 2017-07-17] [zarchiwizowane z adresu 2016-04-16] .
 7. a b c Co nowego w Aleo? - najważniejsze informacje, aleo.com [dostęp 2017-09-01] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-01] .
 8. ALEO.com ułatwia dostęp do sprawozdań finansowych firm, media.ingbank.pl [dostęp 2019-05-14]  (pol.).
 9. Więcej informacji finansowych na ALEO.com, media.ing.pl [dostęp 2020-02-20]  (pol.).
 10. Blog ALEO.com, aleo.com [dostęp 2020-02-20] .
 11. Infografiki na ALEO.com, aleo.com [dostęp 2020-02-20] .
 12. Finansowanie Dostawców dostępne na Aleo, „WPROST.pl”, 4 listopada 2013 [dostęp 2017-07-17]  (pol.).
 13. Aleo na FinovateFall 2016-PRNews.pl, PRNews.pl [dostęp 2017-07-17] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Aleo (strona internetowa)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy