Alexander Ruthven (2. hrabia Gowrie)


Alexander Ruthven (2. hrabia Gowrie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alexander Ruthven, właśc. Alexander Patrick Greysteil Ruthven, 2. hrabia Gowrie (ur. 26 listopada 1939) – brytyjski arystokrata i polityk, najstarszy syn majora Patricka Hore-Ruthvena (syna 1. hrabiego Gowrie) i Pameli Fletcher, córki Arthura Fletchera. Popularnie nazywany „Grey Ruthven”.

Wykształcenie odebrał w Eton College i w Balliol College w Oksfordzie. W wieku 3 lat stracił ojca, który zginął podczas walk w Afryce Północnej. Po śmierci swojego dziadka w 1955 r. odziedziczył tytuł hrabiego Gowrie i zasiadł w Izbie Lordów. Rok później odziedziczył tytuł barona Ruthven of Gowrie, po śmierci brata swojego dziadka, Walter Hore-Ruthven, 10. lord Ruthven of Freeland. Należał do Partii Konserwatywnej. W 1972 r. został jej głównym whipem.

W okresie rządów Margaret Thatcher, lord Gowrie był ministrem stanu ds. sztuki w ministerstwie kultury w latach 1983-1985 oraz członkiem gabinetu jako Kanclerz Księstwa Lancaster w latach 1984-1985. Ze stanowisk politycznych zrezygnował w 1985 r., kiedy doszedł do wniosku, że nie stać go na kontynuowanie życia w Londynie za pensję w wysokości 33 000 funtów. Po odejściu z rządu został przewodniczącym domu aukcyjnego Sotheby's oraz Rady Sztuki Wielkiej Brytanii w latach 1994-1998.

1 listopada 1962 r. poślubił Alexandrę Bingley, córkę pułkownika Roberta Bingley'a. Małżeństwo to zakończyło się rozwodem w 1974 r. Alexander i Alexandra mieli razem jednego syna:

2 listopada 1974 r. poślubił Adelheid von der Schulenberg, córkę hrabiego Fritza Dietlorfa von der Schulenberga. Małżeństwo to nie posiada potomstwa.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Alexander Ruthven (2. hrabia Gowrie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy