Alexander Stephens


Alexander Stephens w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Alexander Stephens ze swoim służącym, byłym niewolnikiem. 10 lat po upadku Konfederacji.

Alexander Hamilton Stephens (ur. 11 lutego 1812 w Crawfordville, Georgia, zm. 4 marca 1883 w Atlancie) – amerykański polityk, który pełnił wiele funkcji. Chronologicznie:

Historykom pozostaje najlepiej znany jako wiceprezydent Konfederacji. Był przeciwnikiem secesji, ale pozostał wierny swemu stanowi - Georgii. Na zjeździe, który uchwalił powołanie do życia Konfederacji, został wybrany wiceprezydentem. W czasie wojny wielokrotnie sprzeciwiał się decyzjom Jeffersona Davisa w kwestii uprawnień poszczególnych stanów.

W lutym 1865 r. Stephens stał na czele delegacji pokojowej, która - bez powodzenia - spotkała się z prezydentem Lincolnem w Hampton Roads. Po zakończeniu wojny został aresztowany i spędził 6 miesięcy uwięziony w Forcie Warren w Zatoce Bostońskiej. W roku 1866 stan Georgia wysunął jego kandydaturę do Senatu, ale Kongres zaoponował. W odpowiedzi Stephens napisał książkę pt. „Konstytucyjne spojrzenie na minioną wojnę pomiędzy stanami” (ang. A Constitutional View of the Late War Between the States) oraz kilka innych, a w roku 1871 został wydawcą ukazującego się w Atlancie pisma Southern Star.

W roku 1872 został wybrany do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, gdzie zasiadał przez dziesięć lat. W 1883 r. wybrany został gubernatorem Georgii, ale zmarł w kilka miesięcy po objęciu urzędu.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Alexander Stephens" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy