Alianza FC Panama


Alianza FC (Panama) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Alianza FC Panama) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Alianza Fútbol Clubpanamski klub piłkarski z siedzibą w stołecznym mieście Panama, w prowincji Panama.

Obecnie (od 2000) występuje na pierwszym szczeblu rozgrywek – Liga Panameña. Swoje domowe mecze rozgrywa na obiekcie Estadio Luis Ernesto „Cascarita” Tapia.

Spis treści

Osiągnięcia | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Klub został założony dnia 2 marca 1963 przez Justiniano Cárdenasa. Jest jednym z najstarszych profesjonalnych klubów w Panamie. Pierwszą drużynę Alianzy stanowili głównie młodzieżowi reprezentanci Panamy, którzy w 1962 roku występowali na Młodzieżowych Mistrzostwach CONCACAF. Przez kolejne 40 lat klub z sukcesami grał w prestiżowych, regionalnych rozgrywkach Liga Distritorial – zarówno na poziomie futbolu seniorskiego, jak i juniorskiego. W 1973 roku wziął udział w tournée po Kolumbii, podczas którego rozegrał mecz z reprezentacją departamentu Antioquia. W 1978 roku wyjechał natomiast do Kostaryki, gdzie pokonał w meczu pokazowym młodzieżową reprezentację Kostaryki (3:0). W 1980 roku jako jeden z ośmiu klubów wziął udział w rozgrywkach Liga Superior de Panamá – pierwszej próbie stworzenia profesjonalnej ligi piłkarskiej w Panamie[1].

W latach 1989–1993 klub rywalizował w ANAPROF – rozgrywkach pierwszej ligi panamskiej. W wyniku podziału organizacyjnego i rozłamu ligi przeniósł się do konkurencyjnych, mniej prestiżowych rozgrywek Liga Nacional de Fútbol No Aficionado (LINAFA), w których występował w latach 1994–1995[1]. Po unifikacji ligi panamskiej dołączył natomiast do drugiego poziomu rozgrywkowego i w 1999 roku awansował do pierwszej ligi, po pokonaniu w finale Atlético Guadalupe (1:0)[2]. W międzyczasie w czerwcu 1993 rozpoczęła działalność zorganizowana akademia juniorska Alianzy, nosząca nazwę Escuelita de Fútbol „Don Justiniano Cárdenas”. Na początku XXI wieku należała do wyróżniających się w skali kraju, biorąc udział w różnych turniejach młodzieżowych m.in. w Boliwii, Kostaryce czy Hiszpanii (jej członkowie regularnie byli powoływani do młodzieżowych reprezentacji Panamy)[1].

Jedyny poważniejszy sukces w futbolu profesjonalnym Alianza odniosła w jesiennym sezonie Clausura 2003, zdobywając wicemistrzostwo Panamy[3].

Piłkarze | edytuj kod

 Osobna strona: Kategoria:Piłkarze Alianza FC (Panama).

Trenerzy | edytuj kod

 Osobna strona: Kategoria:Trenerzy piłkarzy Alianza FC (Panama).

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c José Luis Zappi: La Historia del Alianza (hiszp.). W: Alianza FC [on-line]. alianzafc.net, 8 grudnia 2013. [dostęp 20 lutego 2018].
  2. Milerick Alvendas: Guadalupe y Alianza F.C. pelean ascenso a primera (hiszp.). W: Panamá América [on-line]. panamaamerica.com.pa, 7 sierpnia 1999. [dostęp 20 lutego 2018].
  3. Alianza quiere el título: Foster (hiszp.). W: Panamá América [on-line]. panamaamerica.com.pa, 22 października 2003. [dostęp 20 lutego 2018].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Alianza FC Panama" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy