Alpy Lechtalskie


Na mapach: 47°10′28″N 10°28′42″E/47,174444 10,478333

Alpy Lechtalskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Parseierspitze Roggspitze Namloser Wetterspitze Hintere i Vordere Platteinspitze

Alpy Lechtalskie[1] (niem. Lechtaler Alpen) – pasmo górskie, część Północnych Alp Wapiennych. Leży w Austrii, w krajach związkowych Vorarlberg i Tyrol, między dolinami górnego Lechu i Innu. Najwyższym szczytem jest Parseierspitze, który osiąga 3036 m.

Pasmo to ciągnie się z zachodu na wschód na przestrzeni około 70 km. Zbudowane jest ze skał osadowych, głównie wapieni. Cechują się rzeźbą krasową, w wyższych partiach występują liczne formy polodowcowe. W Alpach Lechtalskich ma swoje źródła wiele krótkich dopływów Lechu i Innu. Obszar jest w większości zalesiony. Dobrze rozwinięte są turystyka i narciarstwo. Główne ośrodki: St. Anton am Arlberg, Zürs, Imst i Landeck.

Alpy Lechtalskie graniczą[2] z: Alpami Algawskimi na północy, Ammergauer Alpen na północnym wschodzie, Wettersteingebirge na wschodzie, Alpami Ötztalskimi na południowym wschodzie, Samnaungruppe na południu, Verwallgruppe na południowym zachodzie oraz z Lechquellengebirge na zachodzie.

Najwyższe szczyty:

Schroniska:

Przypisy | edytuj kod

  1. Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 12. Europa, Część II, s. 24, Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Warszawa, 2010. [dostęp 2014-08-21].
  2. Podział Alp Wschodnich według Alpenverein: Alpenvereinseinteilung der Ostalpen (1984). [dostęp 2014-08-21].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (łańcuch górski):
Na podstawie artykułu: "Alpy Lechtalskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy