Alta


Na mapach: 69°58′36″N 23°17′45″E/69,976667 23,295833

Alta w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gmina Alta (norw. Alta kommune) – jedna z 433 norweskich gmin; znajduje się w okręgu Troms og Finnmark. Siedzibą gminy jest miasto Alta.

Alta – centrum miasta

Spis treści

Informacje ogólne | edytuj kod

Gmina zamieszkana jest przez około 17 tysięcy osób. Przebiega przez nią międzynarodowa droga E 6, łącząca miasto Trelleborg na południowym krańcu Skandynawii, w południowej Szwecji z norweskim miastem Kirkenes w prowincji Finnmark, tuż przy granicy rosyjskiej. Alta ma współrzędne geograficzne 69°58′N 23°18′E, leży więc powyżej koła podbiegunowego północnego. Słońce nie zachodzi tu między 16 maja a 26 lipca oraz nie wschodzi między 24 listopada a 18 stycznia. Mimo tak polarnego położenia, dzięki Golfsztromowi zasilającemu wody Morza Norweskiego ciepłymi wodami z Zatoki Meksykańskiej klimat tu panujący jest dość łagodny.

Historia, kultura | edytuj kod

Rysunki naskalne z Alty

W okolicach Alty odnaleziono rysunki naskalne pochodzące sprzed ok. 6,2 tysiąca lat; znalezisko to wpisane zostało w 1985 na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO (zob. sztuka arktyczna). Alta jest ośrodkiem handlowym, komunikacyjnym i przemysłowym prowincji; mieści się tu lotnisko, port rybacki i towarowy, a także Høgskolen i Finnmark (Wyższa Szkoła Finnmarku), kino, muzeum i biblioteka. Znajduje się tu także najbardziej na północ w Skandynawii wysunięty lodowy hotel uruchomiony w 1998.

3 czerwca 2020 r. około godz. 15 w nadbrzeżnej części miasta Alta nastąpiło potężne osunięcie ziemi, które spowodowało zatopienie w wodach fiordu 8 domów i przyczepy kempingowej. Osuwisko miało długość ok. 650 m i głębokość 150 m. Nikt nie zginął, ewakuowano jedną osobę[1].

Przemysł | edytuj kod

Łupek wydobywany w okolicach Alty należy do najwyżej cenionych odmian tego surowca, ponieważ pochodzi sprzed ok. 600 mln lat i dzięki temu wolny jest od osłabiających jego spoistość skamielin, które mogą pojawiać się w łupkach młodszych, niż 350 mln lat, spotykanych znacznie częściej w innych rejonach świata. Łupek z Alty eksportowano m.in. na budowę lotniska w Tokio, a także do zabudowań na granicy Singapuru i Malezji. Znajduje się tu także kopalnia rud miedzi.

Demografia | edytuj kod

Alta jest 7. pod względem powierzchni norweską gminą. Według danych z roku 2005 zamieszkuje ją 17 628 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 4,58 os./km². Pod względem zaludnienia Alta zajmuje 56. miejsce wśród norweskich gmin.

Edukacja | edytuj kod

Według danych z 1 października 2004:

Władze gminy | edytuj kod

Według danych na rok 2011 administratorem gminy (norw. rådmann) jest Bjørn-Atle Hansen, natomiast burmistrzem (norw. ordfører, d. borgermester) jest Geir Ove Bakken.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wystarczyła chwila, żeby woda pochłonęła domy. Ten moment widać na nagraniu. (pol.). tvn24.pl, 2020-06-05. [dostęp 2020-06-08].


Na podstawie artykułu: "Alta" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy