Ambasada RP w Limie


Na mapach: 12°05′01,3″S 77°02′51,8″W/-12,083694 -77,047722

Ambasada RP w Limie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Limie (hisz. Embajada de la República de Polonia en Lima) – polska misja dyplomatyczna w stolicy Peru. Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Peru jest Antonina Magdalena Śniadecka – Kotarska[1].

Ambasador RP w Limie akredytowany jest również w Wielonarodowym Państwie Boliwia i w Republice Ekwadoru.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Polska utrzymywała stosunki dyplomatyczne z Peru przed II wojną światową. Od 1923 w Trujillo, a następnie w Limie działał konsulat honorowy. Pierwszym konsulem honorowym był inż. Stanisław Madejewski. Po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych w Peru akredytowani byli posłowie RP w Buenos Aires. Peru wycofało uznanie dla rządu polskiego w lipcu 1945.

Przywrócenie stosunków konsularnych nastąpiło 22 sierpnia 1967 - otwarto wtedy w Limie Konsulat Generalny RP - dyplomatycznych 14 kwietnia 1969. W Peru początkowo akredytowany był ambasador w Caracas. Polscy ambasadorzy rezydują w Peru od 1973[2].

W grudniu 1996 polski chargé d’affaires Wojciech Tomaszewski znalazł się wśród zakładników radykalnie lewicowej terrorystycznej partyzantki MRTA w zajętej przez nich rezydencji ambasadora Japonii w Limie.

 Zobacz też: Kryzys zakładników (Peru).

W maju 2008 premier RP Donald Tusk uczestniczył w szczycie Unia Europejska-Ameryka Łacińska, który odbywał się w Limie. W trakcie wizyty Tusk spotkał się z prezydentem Peru Alanem Garcia, a także prezydentami Brazylii, Meksyku i Chile. Podpisano polsko-peruwiańskie umowy o współpracy w dziedzinie turystyki oraz w dziedzinie obronnej. Tusk otrzymał najwyższe odznaczenie peruwiańskie - Krzyż Wielki Orderu Słońca Peru. W maju 2010 wizytę w Peru złożył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski[2].

Dotychczasowi kierownicy placówki | edytuj kod

Wszyscy w randze ambasadora, chyba że zaznaczono inaczej.

Konsulaty honorowe RP | edytuj kod

Konsulaty honorowe RP na terenie działalności ambasady[3]:

Przypisy | edytuj kod

  1. Ambasador, www.lima.msz.gov.pl [dostęp 2018-03-29]  (pol.).
  2. a b Historia relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską i Peru, lima.msz.gov.pl [dostęp 2018-05-14]  (pol.).
  3. Polskie placówki za granicą, www.msz.gov.pl [dostęp 2018-05-14]  (pol.).

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ambasada RP w Limie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy