Ameryka Centralna


Ameryka Centralna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ameryka Centralna

Ameryka Centralna (hiszp. Centroamérica lub América Central) – centralny region geograficzny Ameryki położony między Morzem Karaibskim na wschodzie a Oceanem Spokojnym na zachodzie. Definiowany jest jako południowa część Ameryki Północnej, na południowym wschodzie łącząca się z Ameryką Południową[1].

Spis treści

Położenie geograficzne | edytuj kod

Ameryka Centralna i karaibska płyta tektoniczna

W ujęciu fizycznogeograficznym Ameryka Centralna to obszar na południu Ameryki Północnej ciągnący się od przesmyku Tehuantepec w Meksyku na północnym zachodzie do Przesmyku Panamskiego na południowym wschodzie, gdzie łączy się z nizinami pacyficznymi w północno-zachodniej Ameryce Południowej. Południowo-zachodni jej brzeg oblewa Ocean Spokojny, północno-wschodni – Morze Karaibskie, a północny – Zatoka Meksykańska. Tak zdefiniowany obszar zajmowany jest przez osiem państw – Meksyk (wschodnia część kraju), Gwatemalę, Belize, Salwador, Honduras, Nikaraguę, Kostarykę i Panamę (zachodnia część kraju)[1][2].

Większa część Ameryki Centralnej znajduje się na karaibskiej płycie tektonicznej. Region ten jest geologicznie aktywny, co pewien czas występują na nim erupcje wulkanów i trzęsienia ziemi. Urodzajne gleby powstałe z lawy umożliwiły przetrwanie populacji skupionych na wyżynach. Managua, stolica Nikaragui, została zniszczona przez trzęsienia ziemi w 1931 i 1972, a w 2001 roku dwa trzęsienia ziemi zniszczyły Salwador.

Położenie geopolityczne | edytuj kod

W kontekście społeczno-geograficznym termin ten odnosi się do siedmiu państw od Gwatemali i Belize na północnym zachodzie po Panamę na południowym wschodzie[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Ameryka Centralna, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2013-11-18] .
  2. a b Ameryka Centralna. Onet WIEM. [dostęp 2013-11-18].
  3. a b The World Factbook (ang.). CIA. [dostęp 2013-11-18].
Kontrola autorytatywna (subkontynent):
Na podstawie artykułu: "Ameryka Centralna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy