Amtrak


Na mapach: 38°53′50,3″N 77°00′22,5″W/38,897306 -77,006250

Amtrak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Pociąg Amtraku w centrum Orlando Pociąg Amtrak Acela Express na stacji Baltimore – Washington – International Airport Mapa serwisu Acela na szlaku Waszyngton-Boston

Amtrak – operator pociągów pasażerskich w Stanach Zjednoczonych, działający od 1 maja 1971. Nazwa pochodzi od połączenia słów American i track (tor). Nominalnie jest zwykłym przedsiębiorstwem, oficjalnie zwanym National Railroad Passenger Corporation, jednak pakiet kontrolny jego akcji należy do amerykańskiego rządu federalnego. Pewna część akcji należy do tych regionalnych linii kolejowych które przekazały firmie swoje serwisy pasażerskie w momencie jej powstania.

Obecnie Amtrak ma około 18 tys. pracowników[1]. Długość szlaków obsługiwanych przez pociągi wynosi 21 tys. mil (na torach będących własnością innych przedsiębiorstw kolejowych). System służy około 500 miejscowościom w 46 stanach[1], jak również pewnej liczbie miast w Kanadzie. W roku fiskalnym 2016 Amtrak przewiózł rekordową liczbę 31,3 milionów pasażerów[2].

Przedsiębiorstwo zostało stworzone by uratować amerykański system kolei pasażerskich przed likwidacją. W latach przed jego powstaniem rozwój transportu lotniczego i drogowego w Stanach Zjednoczonych drastycznie zmniejszył dochodowość dalekobieżnych pociągów pasażerskich, tak więc prywatne przedsiębiorstwa wolały przestawić się w całości na obsługiwanie dochodowych pociągów towarowych. Amtrak miał za zadanie przejąć przewozy pasażerskie od kolei prywatnych i utrzymać minimalny system kolei pasażerskich na całym obszarze Stanów Zjednoczonych.

Stworzony system jest dużo mniej rozwinięty niż systemy w Europie i w wielu innych częściach świata. Gęstość linii i częstotliwość kursowania pociągów jest niska. Pewnym wyjątkiem są połączenia na gęsto zaludnionym wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, w korytarzu Northeast Corridor WaszyngtonNowy JorkBoston. Na tym szlaku jeżdżą najnowocześniejsze pociągi Amtraku, wysoprędkościowe składy Acela Express – w 2005 serwis ten był zawieszony na kilka miesięcy z powodu wykrycia pęknięć w hamulcach wagonów.

Nie wszystkie pociągi pasażerskie w USA są obsługiwane przez Amtrak – w gęsto zaludnionych częściach kraju i w okolicach dużych metropolii większa część przewozów pasażerskich obsługiwana jest przez przewoźników prywatnych.

Połączenia | edytuj kod

Amtrak obsługuje obecnie następujące połączenia kolejowe:

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Amtrak National Facts (ang.). [dostęp 18 września 2009].
  2. Amtrak National Facts (ang.). [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-02)].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Amtrak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy