Anastazy z Synaju


Anastazy z Synaju w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anastazy z Synaju, również Anastazy Synaita lub Anastazy Synajski, cs. Prepodobnyj Anastasij, igumien Sinajskoj gory (ur. ok. 610 w Aleksandrii, zm. przed 700 na Górze Synaj) - egzegeta chrześcijański[1], jeden z ważniejszych wschodnich, greckojęzycznych pisarzy kościelnych VII wieku, kapłan, mnich, opat klasztoru św. Katarzyny na Synaju, czczony jako święty przez Kościół prawosławny jak i katolicki.

Nie należy mylić go z wcześniej żyjącym mnichem z klasztoru św. Katarzyny, późniejszym patriarchą Aleksandrii, Anastazym I (zm. 599).

Spuścizna teologiczna | edytuj kod

Podstawowe dzieła Anastazego to:

 • Viae Dux (w obronie Chalcedońskiego Credo)
 • Qaestiones et Responsiones
 • Hexaemeron (PG 89,963)
 • Homilia I, II, III de creatione hominis
 • Narrationes

W Heksameronie przestrzega przed zbyt literalnym odczytaniem opisu z Księgi Rodzaju. W ten błąd popadają wszyscy ci, którzy nie potrafią duchowo odczytać opowiadania o owocach i drzewach w raju. Podobnie jak Manichejczycy i Ofici, czczą oni węża jako dobroczyńcę, który dostarczył ludziom pożywienia, dzięki któremu otworzyły się im oczy. Dzięki wężowi doszło do pożycia małżeńskiego, a w konsekwencji także i świata. W tej logice również i Wcielenie Syna Bożego zawdzięczamy wężowi[2].

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele prawosławnym i greckokatolickim, z uwagi na liturgię według kalendarza juliańskiego, obchodzone jest 20 kwietnia/3 maja[3], tj. 3 maja według kalendarza gregoriańskiego[4].

Niektóre źródła podają dzień 21 kwietnia, jako dzień pamięci w Kościele katolickim[5][6] prawdopodobnie za Baroniuszem[7].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Anastazy Synajski (Synaita) - Encyklopedia PWN
 2. Heksameron 10 (PG 89, 1021 BC) oraz 11 (PG 89,1044 B); por. A. Orbe SJ, El Pecado Original y el matrimonio en la teologia del II s., "Gregorianum", 45 (1964), s. 468-469
 3. podwójne datowanie
 4. prep. Anastazy Synaita na cerkiew.pl (oprac. Jarosław Charkiewicz)
 5. St. Anastasius the Sinaite - Catholic Online (ang.)
 6. Żywoty Świętych (21 kwietnia).pdf. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-12)].
 7. Anastazy I, patriarcha antiocheński na DEON.pl (SJ i Wydawnictwo WAM)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Anastazy z Synaju" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy