Anatolij Dnieprow


Anatolij Dnieprow w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anatolij Pietrowicz Mickiewicz, ros. Анато́лий Петро́вич Мицке́вич, bardziej znany jako Anatolij Dnieprow, ros. Анатолий Днепров (ur. 17 listopada 1919 w Dniepropietrowsku, zm. w październiku 1975) – urodzony na Ukrainie radziecki autor fantastyki.

Z wykształcenia fizyk, absolwent Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M.W. Łomonosowa. W czasie II wojny światowej ukończył kursy języków obcych, pracował w radzieckim wywiadzie jako specjalista od szyfrów, oddelegowany do sztabu wojsk alianckich w Algierii, Włoszech i Anglii. Podczas konferencji poczdamskiej był tłumaczem marszałka Żukowa i brał udział w ceremonii podpisania kapitulacji przez Niemcy, następnie służył w Chinach, gdzie jako asystent marszałka Wasilewskiego uczestniczył w podpisaniu kapitulacji Armii Kwantuńskiej. Po demobilizacji podjął działalność naukową, pracował m.in. w Instytucie Metalurgii i w Akademii Nauk ZSRR[1][2].

Od 1958 pisał utwory naukowofantastyczne i popularnonaukowe. Był członkiem redakcji czasopisma „Tiechnika mołodioży”[1].

W latach 1946-1947, w oparciu o swoje podróże, napisał historię По ту сторону войны (Po drugiej stronie wojny), która została opublikowana dopiero w 2017.

Twórczość (wybrana) | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Anatolij Dnieprow, [w:] encyklopediafantastyki.pl [online] [dostęp 2018-06-07] .
  2. Днепров Анатолий Петрович (17 ноября 1919 – октябрь 1975) (ros.). Archiv fantastiki. [dostęp 2018-06-07].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Anatolij Dnieprow" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy