Andreas Hedlund


Andreas Hedlund w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andreas Hedlund (ur. 17 listopada 1973 w Skellefteå[1]), znany także jako Vintersorg i Mr. Vszwedzki wokalista, instrumentalista, kompozytor, autor tekstów oraz producent muzyczny znany z członkostwa w zespołach z gatunku black metalu, folk metalu, viking metalu czy metalu progresywnego oraz innych. Przez większą część swojej kariery był członkiem kilku zespołów równocześnie.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Początki | edytuj kod

Kariera Andreasa, później znanego jako Vintersorg, rozpoczęła się od deathmetalowego zespołu Masticator oraz black metalowego zespołu Cosmic Death[2]. Oba zespoły istniały bardzo krótko i nagrały tylko mało znane dema.

W 1994 roku, po rozpadzie tych zespołów Andreas postanowił wykorzystać pomysł mieszania różnych elementów black metalu, takich jak blast beats, drżące gitarowe riffy, chrypiący wokal z elementami folku oraz czystym śpiewem. Nowy zespół został nazwany Vargatron. Zespół istniał do lata 1996, po czym został rozwiązany z braku zainteresowania niektórych członków kontynuowaniem projektu. Wkrótce zespół został powołany na nowo przez Andreasa jako Vintersorg ("Zimowy smutek" lub Depresja zimowa), zespół istnieje do tego pory, współpracuje z wytwórnią Napalm Records i przeszedł do tej pory wiele zmian stylistycznych[3].

Jeszcze w czasach Vargatron równolegle został utworzony latem 1995 inny zespół składający się z Vintersorga (wokal, gitara), Stefana Strömberga (perkusja), Mattiasa Marklunda (gitara) niejako z resztek blackmetalowego zespołu Blackburning Evening, gdzie ci trzej grali razem. Znużeni piosenkami granymi w Blackburning Evening zdecydowali się utworzyć Otyg, by oddać hołd swoim korzeniom i grać melodyjny folk metal bogaty w wiele elementów kultury skandynawskiej[4]. W końcu spotkali się ze skrzypaczką i wokalistką nazwiskiem Cia Hedmark i Danielem Fredrikssonem, grającym na basie, flecie ("willow flute"), skrzypcach i lutni. Stworzyli 3 dema i w końcu podpisali kontrakt z Napalm Records. Wytwórnia ta od tej pory zajęła się wydawaniem płyt Otyg. Po pierwszym albumie Stefan i Samuel Norberg, który grał na drumli opuścili zespół. Stefana zastąpił na perkusji w 2002 Fredrik Nilsson, a drumlę przejął Daniel. Również w 2002 roku zespół został zawieszony, gdyż Andreas i Mattias jak sami twierdzą "stracili inspirację".

Nowe milenium | edytuj kod

Gdy nadszedł rok 2000 Andreas przystąpił do nowego gothic metalowego zespołu Havayoth, utworzonego przez Marcusa "Vargher" E. Normana z Ancient Wisdom, Bewitched, Naglfar i Throne of Ahaz oraz Morgana Hanssona z Naglfar[5]. Vintersorg śpiewał tam na albumie His Creation Reversed wydanym w roku 2000, po czym opuścił zespół. Havayoth działa do dziś bez niego.

Starzy znajomi | edytuj kod

Po odejściu ICS Vortex, wokalisty Borknagar, zespół ten zaczął poszukiwania nowego. Ponieważ Vintersorg był znajomym lidera Borknagar Øysteina G. Bruna ten poprosił go o zastąpienie starego wokalisty na nadchodzącym albumie Empiricism. Andreas przystąpił do zespołu w 2001 i do tej pory jest jego wokalistą, nagrywając trzy płyty z wytwórnią Century Media Records oraz występując na żywo[6].

W 2002 Benny Hägglund długoletni przyjaciel Andreasa i perkusista koncertowy zespołu Vintersorg zaczął pracować nad projektem, który połączyłby melodyjność i agresję w bardzo energetyczną mieszankę. Poprosił Andreasa o współuczestnictwo i tak zrodził się Fission[7]. Z Bennym jako pałkarzem, gitarzystą i basistą oraz Mr. V jako wokalistą i człowiekiem mającym znaczny wpływ na muzykę zespołu poprzez swoje eksperymenty z melodią i muzyką elektroniczną, grupa nagrała w 2004 album Crater, wydany przez Napalm Records.

Obecnie | edytuj kod

Jesienią 2004 Vintersorg znów wziął się do pracy. Muzyka, którą zaczął tworzyć w wolnym czasie była bardziej osobista, emocjonalna, w stylu rocka progresywnego i symfonicznego, raczej przypominającego lata 70. i Uriah Heep niż nowoczesny metal. Ostatecznie powstał jednoosobowy zespół, początkowo nazwany „Waterfield, a obecnie Waterclime[8]. Wytwórnia Lion Music wydała 20 stycznia 2006 album tej kapeli nazwany The Astral Factor.

Jako długoletni przyjaciele Øystein G. Brun i Mr. V postanowili sformować nową grupę muzyczną. Pomysł zrodził się jeszcze w 2000 roku, jednak dopiero gdy Andreas dołączył do zespołu Borknagar całość zaczęła nabierać realnych kształtów. Na początku nowo powołana kapela nazywała się "Ion", jednak ostatecznie przyjęła nazwę Cronian[9]. Połączona wizja dwóch oryginalnych muzyków zrodziła wykraczającą poza schematy muzykę przywołującą obraz wielkich arktycznych krajobrazów, czy lodowców. 27 marca 2006 roku Century Media Records wydała pierwszy i jedyny do tej pory album Terra.

Dyskografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Vintersorg - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-21] .
  2. Cosmic Death - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-21] .
  3. Vintersorg - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-21] .
  4. Otyg - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-21] .
  5. Havayoth - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-21] .
  6. Borknagar - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-21] .
  7. Fission - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-21] .
  8. Waterclime - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-21] .
  9. Cronian - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-21] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Andreas Hedlund" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy