Andreas Schweiger


Andreas Schweiger w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andreas Schweiger (ur. 10 czerwca 1953 w Schwangau, zm. 5 listopada 2018 tamże[1]) – niemiecki biathlonista startujący w barwach RFN, dwukrotny medalista mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

W zawodach Pucharu Świata zadebiutował 13 stycznia 1978 roku w Ruhpolding, zajmując trzecie miejsce w biegu indywidualnym. Tym samym już w debiucie nie tylko zdobył pierwsze punkty, ale od razu stanął na podium. W zawodach tych wyprzedzili go jedynie dwaj reprezentanci NRD: Klaus Siebert i Eberhard Rösch. W kolejnych startach jeszcze dwa razy stawał na podium: 27 stycznia 1983 roku w Ruhpolding był drugi w tej samej konkurencji, a 9 marca 1983 roku w Oslo rywalizację w biegu indywidualnym ukończył na trzeciej pozycji. Najlepsze wyniki osiągnął w sezonie 1982/1983, kiedy zajął 14. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Na mistrzostwach świata w Hochfilzen w 1978 roku wspólnie z Heinrichem Mehringerem, Hansim Estnerem i Gerhardem Winklerem zdobył brązowy medal w sztafecie. Podczas rozgrywanych trzy lata później mistrzostw świata w Lahti reprezentacja RFN w składzie: Franz Bernreiter, Andreas Schweiger, Peter Angerer i Fritz Fischer wywalczyła srebro w sztafecie. Schweiger był też między innymi dziewiąty w biegu indywidualnym i czwarty w sztafecie na mistrzostwach świata w Mińsku w 1982 roku.

Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich. Dwukrotnie był mistrzem RFN w biegu indywidualnym.

Po zakończeniu kariery został trenerem w klubie TSV Schwangau[2].

Osiągnięcia | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium chronologicznie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Nekrolog (niem.)
  2. Langlauf beim TSV fast ein Familienbetrieb (niem.)

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Andreas Schweiger" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy