Andrius Janukonis


Andrius Janukonis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrius Janukonis (ur. 12 października 1971 r. w Janowie (lit. Jonava)) – litewski przedsiębiorca, inwestor, prezes zarządu i akcjonariusz jednej z największych w regionie grup przedsiębiorstw ICOR, prezes zarządu i akcjonariusz spółki City Service SE[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Janukonis urodził się w rodzinie inżynierów. Uczył się w Szkole Średniej nr 3 w Janowie, ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Wileńskiego, zyskał kwalifikacje prawnika.

Janukonis został przedsiębiorcą mając 17 lat. Pierwszą dziedziną działalności było prowadzenie salonu wideo w pociągu elektrycznym Wilno-Kowno.

Po ukończeniu 18 roku życia Janukonis razem z partnerem założył spółdzielnię Rubikon, która zapoczątkowała historię koncernu ICOR, został pośrednikiem na Litewskiej Giełdzie Towarowej.

W latach 2005-2014 Janukonis pełnił funkcje prezesa zarządu Litewskiego Stowarzyszenia Dostawców Ciepła. Obecnie jest członkiem Litewskiego Komitetu Światowej Rady Energetyki.

Biznes | edytuj kod

W 2019 r. w Wolnej Strefie Ekonomicznej w Kownie Janukonis otworzył zrobotyzowany zakład produkcji liczników Axioma Metering. W 2021 r. w zakładzie planuje się wyprodukować ponad 2 mln liczników i znaleźć się w piątce największych światowych producentów liczników ultradźwiękowych[2].  

Rodzina | edytuj kod

Janukonis jest żonaty, żona Živilė Janukonienė (ur. w 1971 r. w Janowie) jest socjologiem. Para ma dwóch synów: Ignasa i Vitasa.

Przypisy | edytuj kod

  1. Andrius Janukonis | Bankai.lt, old.bankai.lt [dostęp 2019-05-03] .
  2. VytautasV. Gaižauskas VytautasV., „Axioma Metering“: Kauno LEZ atidaryta skaitiklių gamykla, įsigytas sklypas antrai gamyklai, vz.lt [dostęp 2019-05-03]  (lit.).
Na podstawie artykułu: "Andrius Janukonis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy