Andrzej Krzepkowski


Andrzej Krzepkowski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Andrzej Krzepkowski (ur. 6 stycznia 1953 w Warszawie, zm. 12 października 1990) – polski pisarz science fiction.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Uczęszczał do Policealnego Studium Elektroniki. Zajmował się wyborem tekstów do komiksów w czasopiśmie "Alfa". W latach 1982–1985 był kierownikiem działu reportażu i informacji w miesięczniku "Fantastyka". Od 1985 do 1987 pracował w Redakcji Fantastyki Naukowej Krajowej Agencji Wydawniczej. Członek World SF i Ogólnopolskiego Klubu Miłośników Fantastyki i Science Fiction.

Jako autor fantastyki naukowej debiutował opowiadaniami Mózg i Człowiek z garbatym mózgiem, wydrukowanymi na łamach "Perspektyw" w 1970 roku. Zamieszczał swoje utwory w "Młodym Techniku", "Perspektywach", "Fantastyce", "ITD". Jego utwory należą w większości do nurtu fantastyki socjologicznej. Występują w nich często próby eksperymentu formalnego, którego przykładem jest kontrowersyjnie przyjęta powieść Kreks, będąca przykładem nietypowego podejścia do względności czasu (pisana w większości w czasie przyszłym i teraźniejszym). Jego utwory były tłumaczone na język niemiecki i francuski.

Spoczywa w rodzinnym grobowcu na Starych Powązkach (kw. 263, rząd V, miejsce 9)[1].

Publikacje | edytuj kod

Zbiory opowiadań
  • Obojętne planety (KAW 1978)
Powieści
Komiksy

Przypisy | edytuj kod

  1. Cmentarz Stare Powązki: APOLONIA KRZEPKOWSKA, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-07-21] .

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Andrzej Krzepkowski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy