Anglesey


Na mapach: 53,29398°N 4,37673°W/53,293975 -4,376728

Anglesey w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mapa wyspy

Anglesey (wym. [ˈæŋɡəlsi]; wal. Ynys Môn, wym. [ˈənɨs ˈmoːn]) – wyspa i hrabstwo w północno-zachodniej części Walii. Od stałego lądu oddzielona jest wąską cieśniną Menai Strait. Wyspa połączona jest z lądem stałym za pomocą dwóch mostów. Menai Suspension Bridge wybudował Thomas Telford w 1826 roku jako połączenie drogowe. Po nowszym, dwukrotnie przebudowywanym Britannia Bridge, przechodzą droga i linia kolejowa.

Na wyspie rozwinął się przemysł włókienniczy[1]. Ludność wyspy zajmują się rybołówstwem oraz hodowlą bydła i owiec[1].


Główne miasto i port – Holyhead.

Historia | edytuj kod

Historia Anglesey długo była powiązana z historią druidów. W 60 roku n.e. wódz rzymski Swetoniusz Paulinus postanowił złamać ich potęgę, zaatakował wyspę, zniszczył celtyckie świątynie i święte groby. Rzymianie nazywali wyspę Mona. Następnie po Rzymianach wyspę najeżdżali wikingowie, Sasi, i Normanowie, jeszcze zanim angielski król Edward I opanował ją na dobre w XIII wieku.

Môn (wal. krowa) jest walijską nazwą wyspy. Angielska nazwa jest nieprawidłową formą nazwy pochodzącej z języka staronordyjskiego i oznacza "Wyspę Ongull". Natomiast starowalijskie nazwy to Ynys Dywyll ("Mroczna Wyspa") i Ynys y cedairn (cedyrn lub kedyrn, co oznacza "Wyspę dzielnego ludu").

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Anglesey, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-03-26] .
Podział administracyjny Walii Kontrola autorytatywna (wyspa):
Na podstawie artykułu: "Anglesey" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy