Anna Maria Hinel


Anna Maria Hinel w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Tablica upamiętniająca Annę Marię Hinel na budynku przy ul. Floriańskiej 8 w Warszawie

Anna Maria Hinel (ur. 31 stycznia 1924 w Warszawie, zm. 19 marca 1943 w KL Auschwitz-Birkenau) – polska działaczka konspiracji niepodległościowej w czasie II wojny światowej, harcerka, autorka pamiętnika z okresu okupacji niemieckiej.

Spis treści

Życie i działalność | edytuj kod

Była uczennicą stołecznego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi, do wybuchu wojny ukończyła trzecią klasę. W czasie wojny kontynuowała naukę w ramach tajnych kompletów prowadzonych przez nauczycieli swojej dawnej szkoły. Razem ze swoimi nauczycielkami i koleżankami ze szkoły działała w Wydziale Łączności Konspiracyjnej ZWZ-AK. Została aresztowana w wyniku rozpracowania swojej komórki wraz z koleżankami ze szkoły i dwoma nauczycielkami. Do aresztowania doszło 28/29 kwietnia 1942 r., w jej mieszkaniu przy ul. Floriańskiej w Warszawie. Przetrzymywana była następnie w więzieniu kobiecym Serbia i poddawana śledztwu w siedzibie gestapo w Alei Szucha w Warszawie. 13 listopada 1942 r., została deportowana do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau, gdzie zmarła 19 marca 1943 r.

Wiele lat po śmierci córki, pod podłogą mieszkania na ul. Floriańskiej – ojciec Anny Marii Hinel, odnalazł jej pamiętnik pisany od 30 września 1939 r. do 5[1] sierpnia 1940 r. Od marca 2013 r., znajduje się on w zbiorach Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

W kulturze | edytuj kod

Stanisław Majewski napisał na podstawie pamiętnika Anny Marii Hinel książkę pod tytułem "Anna Maria" zekranizowaną w 1981 r., przez Ludmiłę Niedbalską pod tytułem "Uczennica". W filmie wystąpili między innymi: Ewa Serwa, Barbara Rachwalska, Teresa Lipowska, Jerzy Kryszak, Tomasz Zaliwski, Jacek Borkowski, Wieńczysław Gliński, Jacek Kałucki i Tomasz Stockinger[2].

Na budynku, gdzie mieszkała i została aresztowana Anna Maria Hinel i gdzie został odnaleziony także jej pamiętnik przy ul. Floriańskiej 8 w Warszawie, znajduje się poświęcona jej tablica.

Przypisy | edytuj kod

  1. StanisławS. Majewski StanisławS., "Anna Maria", wyd. I, Warszawa: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, 1980, s. 42, ISBN 83-203-1243-4 .
  2. "Uczennica" w serwisie Film Polski

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Anna Maria Hinel" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy