Anna Rutkowska-Schock


Anna Rutkowska-Schock w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anna Rutkowska-Schock (ur. 15 września 1976 we Wrocławiu) – polska pianistka, doktor habilitowana sztuk muzycznych, profesor nadzwyczajna Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.

Życiorys | edytuj kod

W okresie szkolnym uczennica prof. Heleny Furmanowicz-Kurzyńskiej. W 1996 była laureatką Estrady Młodych na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W 1997 otrzymała stypendium na Boise State University w Idaho (uczennica Madeleine Forte), uzyskując dyplom Bachelor of Art In Piano Performance z wyróżnieniem Magna Cum Laude. W 2001 ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego. W 2003 na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym IBLA Grand Prize na Sycylii otrzymała nagrodę dla najlepszej akompaniatorki. W 2006 otrzymała tamże stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie instrumentalistyki. W 2013 habilitowała się w dziedzinie sztuk muzycznych[1]. Pracuje na stanowisku profesor nadzwyczajnej na macierzystej uczelni[2]. Uczy także w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia we Wrocławiu[3].

Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solistka i kameralistka – dotychczas występowała w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej oraz Australii, m.in. w Carnegie Hall i Sydney Opera House. Była pomysłodawczynią i dyrektorką artystyczną Festiwalu Muzyki Amerykańskiej, który odbył się we Wrocławiu w 2007 (40 muzyków z Polski, USA, Rosji i Argentyny)[2].

W swoim dorobku posiada 5 płyt CD, w tym cztery z francuskim repertuarem solowym i kameralnym[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Dr hab. Anna Rutkowska-Schock, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2018-12-01] .
  2. a b c dr hab. Anna Rutkowska-Schock - Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, amuz.wroc.pl [dostęp 2018-11-17] .
  3. Szkoła muzyczna, psmpodwale.pl [dostęp 2018-11-17] .
Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Anna Rutkowska-Schock" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy