Antipolo


Na mapach: 14°35′N 121°10′E/14,583333 121,166667

Antipolo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Antipolomiasto 1. klasy położone w prowincji Rizal na Filipinach. Od niedawna oficjalnie stolica prowincji, choć obecnie status ten posiada jeszcze także miasto Pasig w zespole miejskim Manili, będące poprzednią stolicą Rizal. Według spisu ludności z roku 2002, Antipolo liczy 470 866 mieszkańców, mieszkających w 97 415 gospodarstwach domowych. Całkowita powierzchnia miasta wynosi 306,1 km2.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Miasto położone jest w centralnej części prowincji Rizal, około 26 km na wschód od stolicy kraju, Manili. Od północy graniczy z gminami San Mateo i Rodriguez, od wschodu z gminą General Nakar położoną w sąsiedniej prowincji Quezon, od południowego wschodu z gminą Tanay, od wschodu z gminami Angono, Taytay i Teresa, a od zachodu z gminą Cainta i miastem Marikina.

Historia | edytuj kod

Nazwa miasta pochodzi od gatunku chlebowca Autocarpus incisa, lokalnie znanego jako Tipolo, które można często spotkać na tych terenach.

Okres hiszpański | edytuj kod

W 1578 roku na tereny dzisiejszego Antipolo przybyli franciszkańscy Zakon Braci Mniejszych, budując kościół w Boso-Boso. W 1591 roku zastąpieni zostali przez jezuitów, którzy na terenie wsi zorganizowali parafię katolicką oraz zbudowali kapliczkę w Sitio Sta. Cruz. Do roku 1601 w Antipolo mieszkało ok. 3000 chrześcijan. W tym samym czasie zmniejszyła się także populacja lokalnych Negrytów, którzy przenieśli się w góry.

25 marca 1626 gubernator Juan Niño de Tabora przywiózł z meksykańskiego Acapulco obraz Maryi Dziewicy. Przed śmiercią zapisał go w spadku jezuitom dla kościoła w Antipolo. Tradycja głosi, że umieszczono go w kaplicy w Sito Sta. Cruz, a za każdym razem, gdy go gubiono, odnajdywał się na drzewie Tipolo. Z tego powodu w roku 1632 miano zdecydować się na wybudowanie w tamtym miejscu nowego kościoła.

Barangaje | edytuj kod

Antipolo podzielone jest na 16 barangajów:

Współpraca | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto na Filipinach):
Na podstawie artykułu: "Antipolo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy