Anton Diabelli


Anton Diabelli w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Anton Diabelli (1841)

Anton Diabelli (6 września 1781 w Mattsee, 7 kwietnia 1858 w Wiedniu) – austriacki wydawca i kompozytor muzyki.

Urodził się w Mattsee koło Salzburga. Pobierał lekcje muzyki u Michała Haydna. Uczył się w Wiedniu gry na fortepianie i na gitarze. W 1818 razem ze wspólnikiem założył firmę wydawniczą Cappi & Diabelli (zmieniła nazwę na Diabelli & Co. w roku 1824). Firma zajmowała się aranżacją popularnych utworów, dzięki czemu mogły być grane przez amatorów muzyki. Jako pierwsza opublikowała utwory Franza Schuberta.

Diabelli nie komponował wiele, ponieważ zajmował się działalnością wydawniczą. Jest autorem operetki Adam in der Klemme, mszy, pieśni, utworów przeznaczonych do grania na pianinie i gitarze klasycznej. Wśród nich można wyróżnić tzw. utwory na cztery ręce, przeznaczonych dla pianistów amatorów. Słynną kompozycją Diabelliego był tom wariacji na temat walca. Zawierał on po jednej wariacji każdego znanego w ówczesnych czasach kompozytora austriackiego oraz wielu spoza Austrii. Skomponować te utwory, zdecydowało się pięćdziesięciu kompozytorów między innymi Franz Schubert, jedenastoletni Ferenc Liszt, Carl Czerny, Friedrich Kalkbrenner, Ignaz Moscheles oraz Johann Nepomuk Hummel. Tom ten opublikowano pod nazwą Vaterländische Künstlerverein. Beethoven zamiast skomponować jedną wariację do tomu, zdecydował się dodać 33, które opublikowano w osobnym tomie w roku 1824.

Diabelli zajmował się wydawnictwem do 1851 roku, które oddał pod kontrolę Carla Antona Spiny. Spina kontynuował działalność, publikując twórczość takich muzyków jak Johann Strauss syn i Josef Strauss.

Zmarł w Wiedniu w wieku 76 lat.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Anton Diabelli" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy