Antypody


Antypody w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mapa antypodów z perspektywy ogólnoświatowej.

Antypody (gr. αντίποδες (antipodes) – „naprzeciw stopy”) – punkt na powierzchni Ziemi, który w stosunku do określonego punktu jest położony dokładnie po drugiej stronie planety, tj. na drugim końcu jej średnicy. Potocznie termin ten używany jest w szerszym znaczeniu i używany jest w stosunku do wszystkich obszarów na półkuli południowej.

Termin ten pojawił się u Plutarcha.

Przez analogię termin antypody jest stosowany również do innych planet.

Spis treści

Wzór i przykłady | edytuj kod

Aby ustalić gdzie znajdują się antypody danego miejsca należy najpierw znać jego współrzędne geograficzne. Antypody mają szerokość geograficzną o tej samej wartości liczbowej, ale przeciwnej półkuli (północna – południowa). Z kolei długość geograficzna antypodów ma wartość liczbową dopełniającą do 180°, również przeciwnej półkuli (wschodnia – zachodnia). Np. antypody Krakowa (50°N, 20°E), znajdują się w punkcie o współrzędnych geograficznych 50°S, 160°W – na Oceanie Spokojnym ok. 1400 km na wschód od najbliższego lądu – wyspy Rangatira/South East Island w archipelagu Wysp Chatham.

Mapa antypodów – z perspektywy półkuli wschodniej. Kolorem żółtym i błękitnym zaznaczone są antypody lądów na morzach i oceanach (i odwrotnie), zaś pomarańczowym antypody lądów na lądach (jedynie ok. 4% lądów ma swoje lądowe antypody) Miasta świata i ich antypodyczne odpowiedniki

Antypody miast (dokładne lub niemal dokładne) :

Miasta o populacji ≥ 1 mln – antypody w promieniu 100 km od centrum miasta:

Film | edytuj kod

Antypodom został poświęcony film dokumentalny Niech żyją antypody! (Vivan las Antipodas!, 2011, reż. Wiktor Kossakowski), który zawiera porównawcze reportaże z kilku przeciwległych miejsc na Ziemi (SzanghajEntre Ríos, BajkałPatagonia, HiszpaniaNowa Zelandia, BotswanaHawaje)[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. http://www.filmweb.pl/video/trailer/nr+1+%28polski%29-27915 Niech żyją Antypody: zwiastun nr 1 (polski), filmweb.pl

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Antypody" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy