Aphelium


Aphelium w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aphelium lub afelium[a] (polska nazwa – punkt odsłoneczny[1]; zlatynizowany wyraz pochodzenia greckiego, od gr. apo: od i helios: słońce) – punkt na orbicie ciała niebieskiego krążącego wokół Słońca, znajdujący się w miejscu największego oddalenia (apocentrum) tego ciała od Słońca. Aphelium posiadają orbity okołosłoneczne ciał poruszających się po orbitach eliptycznych (nie kołowych), jak planety, planetoidy, czy komety.

Punktem orbity przeciwnym do aphelium jest peryhelium.

Spis treści

Ziemia | edytuj kod

W czasie, kiedy Ziemia jest w aphelium (ok. 4 lipca) znajduje się ona w odległości 152,1 mln km (1,017 j.a.) od Słońca. Spośród ponumerowanych planetoid najmniejszą odległość aphelium od Słońca (0,804 j.a.) ma 2008 EA32 z grupy Atiry[2].

Daty i godziny przejścia Ziemi przez punkt aphelium podane są w artykule Apsyda (astronomia), w sekcji Apsydy orbity Ziemi.

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Forma ta jest niepoprawna, na co jednoznacznie wskazuje etymologia słowa, lecz na tyle pospolita, że odnotowywana w słownikach, np. PWN pod taką nazwą występuje też w słowniku Jana Flisa.

Przypisy | edytuj kod

  1. Jan Flis: Terminy geograficzne. Wyd. V (zmienione). Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1999. ISBN 83-02-04531-4.
  2. IAU Minor Planet Center. [dostęp 2014-06-21].
Na podstawie artykułu: "Aphelium" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy