Aplikacja webowa


Aplikacja internetowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Aplikacja webowa) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aplikacja internetowa (ang. web application), zwana również aplikacją webową – program komputerowy, który pracuje na serwerze i komunikuje się poprzez sieć komputerową z hostem użytkownika komputera. W tym celu wykorzystuje się przeglądarkę internetową użytkownika, będącego interaktywnym klientem aplikacji internetowej.

W pracy aplikacji internetowej musi pośredniczyć serwer WWW. Do przygotowania używa się różnych mechanizmów (np. CGI, JSP, ASP.NET) i języków (np. PHP, Java, C#), jak również serwerów aplikacji. W konstrukcji relacji klient-serwer, mechanizm prezentacji danych w przeglądarce określa się mianem cienkiego klienta.

Przykładem aplikacji internetowej jest mechanizm edycji treści encyklopedii Wikipedia oraz witryny WWW, np. serwis aukcyjny Allegro czy księgarnia internetowa Merlin.

Historia | edytuj kod

Aplikacje internetowe, których pierwowzorami były aplikacje biurowe ewoluowały wraz z rozwojem technologicznym[1] z początkiem XXI w. Początkowo w 1995 r., posługiwano się interfejsem CGI, który umożliwiał komunikację pomiędzy oprogramowaniem serwera WWW a innymi programami za pomocą języka HTML. Kolejnym językiem oprogramowania działającym po stronie serwera, który pojawił się na rynku tego samego roku był PHP, umożliwiający tworzenie stron webowych w czasie rzeczywistym. W 1996 r. pojawiły się nowe rozwiązania umożliwiające szybsze tempo pracy[2] i tak zaczął się rozwój technologii JavaScript, który pozwala na wprowadzenie bardziej skomplikowanych elementów na stronie internetowej[3] i poszerza interakcję. Kilka lat później, firma Microsoft tworzy technologię AJAX na potrzeby usług aplikacji internetowej Outlook Web Access[4]. Następnie w 2004 r. premierę miał oparty na tej samej technologii Gmail. Obecnie jedną z najdynamiczniej rozwijających się aplikacji internetowych działającą po stronie serwera, gdzie komputer personalny jest jedynie punktem dostępu danych, jest oprogramowanie firmy Microsoft, pakiet Office w wersji online – Office 365[5].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. CristianC. Darie CristianC. i inni, AJAX i PHP. Tworzenie interaktywnych aplikacji internetowych, ISBN 83-246-0644-0 .
  2. MarekM. Tenus MarekM., PHP to język programowania, na którym warto oprzeć swój biznes, HighSolutions, 15 stycznia 2020 [dostęp 2021-01-14]  (pol.).
  3. Co to jest JavaScript? - Naucz się pisać strony internetowe! | MDN, developer.mozilla.org [dostęp 2021-01-14] .
  4. AJAX, czyli powrót JavaScript, Computerworld [dostęp 2021-01-27] .
  5. IwonaI. Chomiak-Orsa IwonaI., PawełP. Siewiera PawełP., Kierunki oraz narzędzia automatyzacji aplikacji internetowych, „Informatyka Ekonomiczna”, 4 (46), 2017, s. 42–54, ISSN 1507-3858 [dostęp 2021-01-14]  (pol.).
Kontrola autorytatywna (aplikacja):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Aplikacja webowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy