Archie Panjabi


Archie Panjabi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Archana „Archie” Panjabi (ur. 31 maja 1972) – brytyjska aktorka znana z ról w takich filmach jak „East is East” z 1999 roku i Podkręć jak Beckham z 2002 roku oraz z roli Kalindy Sharmy – detektywa z serialu telewizyjnego CBS Żona idealna.

Spis treści

Życie osobiste | edytuj kod

Archie Panjabi (Archana Punjabi) urodziła się w zachodnim Londynie. Jej rodzice Govind i Padma Panjabi pochodzą z Indii. W wieku 26 lat wyszła za mąż za hinduskiego krawca Rajesha Nihalani.

Archie Panjabi z Nagrodą Emmy.

Kariera | edytuj kod

Panjabi udziela się aktorsko zarówno w filmach jak i telewizji, poczynając od jednej z pierwszych ról w filmie Wojny domowe (East is East), a kończąc na serialu stacji BBCŻycie na Marsie. Jej pierwszą rolą w Hollywood była postać brytyjskiej dyplomatki w nagrodzonym Oskarem filmie Wierny ogrodnik z 2005 roku; zagrała również pierwszoplanową rolę w filmie komediowym Podkręć jak Beckham.

W dramacie Yasmin (2004) zagrała tytułową postać pakistańskiej kobiety mieszkającej w północnej Anglii[1].

W 2007 aktorka zagrała razem z Angeliną Jolie w opartym na faktach filmie Cena odwagi, na podstawie książki Mariane Pearl, żony dziennikarza Daniela Pearla, jako reporterka The Wall Street Journal – Asra Nomani.

Archie użyczyła również głosu w kilku bajkach, takich jak Listonosz Pat.

Panjabi podłożyła też głos w znanej grze komputerowej Dead Space: Extraction.

Panjabi pojawiła się na rozdaniu nagród World Cinema Award w lutym 2008, przedstawiając pięć międzynarodowych produkcji takich jak „Życie na podsłuchu”, czy „Labirynt fauna” z Jonathanem Rossem i Christopherem Ecclestonem.

W 2009 wystąpiła jako agentka MI5 we francuskiej produkcji Espion(s), w tym samym czasie zaczęła pracować przy serialu Żona idealna jako Kalinda Sharma. Ostatnio zagrała jako Saamiya Nasir w brytyjskiej komedii The Infidel.

Nagrody | edytuj kod

Jej występ w filmie „Cena odwagi” zaowocował Nagrodą Choparda na Festiwalu Filmowym w Cannes. W 2005 roku, Panjabi dostała nagrodę za postać tytułowej roli w filmie „Yasmin” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie oraz nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Reims.

29 sierpnia 2010, dostała nagrodę Emmy za rolę Kalindy Sharma w serialu „Żona idealna”.

Filmografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Richard Dilks: A review of Yasmin (ang.). Close-up Film. [dostęp 2010-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-16)].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Archie Panjabi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy