Arianna Follis

Arianna Follis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Arianna Follis (ur. 11 listopada 1977 r. w Ivrea) – włoska biegaczka narciarska, brązowa medalistka olimpijska oraz pięciokrotna medalistka mistrzostw świata.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Na igrzyskach olimpijskich w Turynie zdobyła brązowy medal w sztafecie 4 x 5 km wraz z Gabriellą Paruzzi, Antonellą Confortolą oraz Sabiną Valbusa. Jej największym sukcesem jest złoty medal w sprincie techniką dowolną wywalczony podczas mistrzostw świata w Libercu. Na tych samych mistrzostwach zdobyła także brązowy medal w sprincie drużynowym techniką klasyczną wraz z Marianną Longą. Ponadto zdobyła też brązowe medale w biegu na 10 km techniką dowolną na mistrzostwach świata w Sapporo oraz w sztafecie 4 x 5 km na mistrzostwach świata w Oberstdorfie (Włoszki startowały w tym samym składzie co na igrzyskach w Turynie). Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 2008/2009, kiedy to zajęła czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej, a w klasyfikacji sprintu była druga. Zajmowała także trzecie miejsce w drugiej oraz czwartej edycji Tour de Ski.

Po sezonie 2010/2011 postanowiła zakończyć karierę.

Jej brat - Leonardo Follis również był biegaczem narciarskim.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Mistrzostwa świata juniorów | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie | edytuj kod