Arsienij Najdionow


Arsienij Najdionow w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Arsienij Judiljewicz Najdionow (ros. Арсений Юдильевич Найдёнов; ur. 12 sierpnia 1941 w Ałma-Acie, Kazachska SRR, zm. 7 czerwca 2010 w Soczi) – rosyjski piłkarz pochodzenia żydowskiego, grający na pozycji pomocnika, trener piłkarski. Urodził się jako Arsienij Rozman, ale po tym jak żenił się przyjął nazwisko żony – Najdionow.

Spis treści

Kariera piłkarska | edytuj kod

Kariera klubowa | edytuj kod

Urodzony w pociągu do Kazachstanu, dokąd była ewakuowana jego matka. W 1943 rodzina wróciła do wyzwolonego Kijowa, w którym rozpoczął grać w piłkę nożną w podwórkowych drużynach. Potem rozpoczął karierę piłkarską w kijowskich zespołach SKA i Arsenał. Również występował w klubach Spartak Andiżan i Dünamo Tallinn. Wcześniej zakończył karierę piłkarską w ukraińskim zespole Łokomotyw Konotop przez kontuzję kolana.

Kariera trenerska | edytuj kod

Po zakończeniu kariery piłkarskiej studiował w Instytucie Kultury Fizycznej i Sportu w Kijowie. W 1965 został wybrany na głównego trenera klubu Eniergija Czeboksary. Potem pracował z klubami z niższych lig ZSRR – Szachtior Temyrtau, Szachtior Karaganda, Gorniak Rajczychinsk, Maszinostroitiel Psków, Stroitiel Syktywkar, Wułkan Pietropawłowsk Kamczacki, Sachalin Jużnosachalińsk, Zwiezda Perm, Cemient Noworosyjsk, Kolhozçi Aszchabad, Cemient Noworosyjsk i Kuzbass Kemerowo. W 1991 został zaproszony przez burmistrza miasta Soczi na stanowisko głównego trenera miejscowego klubu Żemczużyna. Doprowadził klub w 1992 do awansu do Wysszej Ligi, w której występował do 1999. Kiedy przeszedł trenować Lokomotiw Niżny Nowogród, klub z Soczi spadł do Pierwszej Ligi. W 2000 powrócił do Żemczużyny aby ratować klub, ale było za późno. Bez sponsorów klub trzy lata jeszcze występował we Wtoroj Dywizji, po czym został rozformowany. W 2005 prowadził studencką reprezentację Rosji oraz SKA Rostów nad Donem. Następnie trenował reprezentację JuRGUES (Południowo-Rosyjski Państwowy Uniwersytet Ekonomiki i Serwisu) Buriewiestnik-JuRGUES Szachty. W 2007 objął stanowisko głównego trenera oraz najpierw wiceprezesa, a potem prezesa odrodzonego klubu Żemczużyna. 7 czerwca 2010 po ciężkiej chorobie zmarł[1].

Sukcesy i odznaczenia | edytuj kod

Sukcesy trenerskie | edytuj kod

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. UA-Football. Умер Арсен Найденов.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kariera trenerska Trenerzy Szachtiora Karaganda
  1. a b c d e f g tymczasowo
Trenerzy Czernomorca Noworosyjsk
  1. a b c d e f g h i tymczasowo
Trenerzy Wołgi Niżny Nowogród
  1. tymczasowo
Trenerzy Köpetdagu Aszchabad Trenerzy Żemczużyny Soczi
  1. a b tymczasowo
Trenerzy SKA Rostów nad Donem
  1. a b tymczasowo
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Arsienij Najdionow" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy