Artemor


Artemor w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Artemor pod Janem Kowalczykiem na igrzyskach w Moskwie

Artemor – polski koń, na którym Jan Kowalczyk zdobył złoty medal olimpijski w indywidualnym konkursie skoków przez przeszkody oraz srebrny medal drużynowo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Koń pochodził z hodowli w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Urodził się w 1969 roku, ojcem był ogier pełnej krwi angielskiej Eros (Turysta - Eroika po Aquino) hod. Stadnina Koni Golejewko; matką była klacz półkrwi angloarabskiej Artemiza xo (Equator – Artemis po Wielki Szlem 00). Artemor był koniem niedużym o wzroście 163 cm w kłębie. W wieku 3 lat biegał na torze wyścigowym nie odnosząc sukcesów.

Po zakończeniu startów na torze wyścigowym, trafił do Jeździeckiego Ludowego Klubu w Sopocie gdzie startował w konkursach skoków i WKKW, w 1978 roku został przekazany przez sopocki klub do Legii Warszawa. Od tej chwili aż do 1984 roku dosiadał go Jan Kowalczyk wygrywając konkurs olimpijski i 8 konkursów rangi CSIO. Osiem razy reprezentował polskie barwy w Pucharze Narodów. W grudniu 1984 roku, zgodnie z dokumentacją medyczną, Artemor zapadł na zapalenie mózgu i w konsekwencji tego podjęto decyzję o jego uśpieniu.

Na podstawie artykułu: "Artemor" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy