Artur Zirajewski


Artur Zirajewski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Artur Zirajewski, ps. Iwan (ur. 29 stycznia 1972[1], zm. 3 stycznia 2010 w Gdańsku) – polski przestępca, płatny morderca, jeden z głównych świadków w sprawie zabójstwa Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Papały[2].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Według prokuratury działał w tzw. Klubie płatnych zabójców. W 2007 r. został skazany za porwanie i morderstwo gdańskiego biznesmena w 1998 r. oraz za działalność w organizacji przestępczej na 15 lat pozbawienia wolności[3]. Wyrok na niego był łagodniejszy niż wobec innych skazanych w tej sprawie, gdyż prokurator docenił w ten sposób jego współpracę z organami ścigania. Oskarżyciel w sprawie wnosił o 13 lat pozbawienia wolności, sąd wymierzył jednak dwa lata więcej. Wyrok odbywał w zakładzie karnym w Gdańsku.

Zirajewski zeznał, iż w kwietniu 1998 r., w Gdańsku, brał udział w spotkaniu, podczas którego szukano kogoś, kto podejmie się zabójstwa Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Papały. W spotkaniu, jak twierdził, uczestniczył na zaproszenie Andrzeja Banasiaka, ps. Słowik, biznesmena Edwarda Mazura oraz Nikodema Skotarczaka, ps. Nikoś. To właśnie zeznania Zirajewskiego obciążały w sprawie Edwarda Mazura, prawdopodobnie znał on również zabójcę nadinsp. Marka Papały.

Okoliczności śmierci | edytuj kod

Areszt Śledczy Gdańsk

Tuż przed śmiercią, z powodu problemów zdrowotnych, przebywał na oddziale szpitalnym aresztu śledczego w Gdańsku. Według informacji podanych przez TVN24, Artur Zirajewski popełnił samobójstwo. Miał on się otruć po otrzymaniu tajemniczego grypsu. Informację zdementował minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski na łamach Gazety Wyborczej, słowami – " (...) dementuję informacje mediów. Według podległych mi służb, była to śmierć naturalna. Prawdopodobnie zator płucny". Minister Kwiatkowski podjął decyzję o wysłaniu do Gdańska dodatkowego zespołu kontrolnego Centralnego Zarządu Służby Więziennej w celu wyjaśnienia sprawy. Portal Onet.pl w dniu 5 stycznia 2010 zasugerował, powołując się na nieznane źródła, iż Zirajewski planował ucieczkę i celowo się otruł, by trafić do szpitala, gdzie jednak pilnowany był dalej przez antyterrorystów.

W związku ze śmiercią osadzonego został zwolniony, decyzją Ministra Sprawiedliwosci, zastępca dyrektora AŚ Gdańsk, mjr Waldemar Kowalski. Decyzja ta wywołała wiele protestów[4] w środowiskach więziennictwa i kultury. Współpracujący z mjr. Kowalskim historycy i ludzie kultury wystosowali w tej sprawie list otwarty do ministra[5]. Niektóre media powołując się na środowisko związane z więziennictwem, nazwały decyzję polityczną, a mjr. Kowalskiego kozłem ofiarnym[6].

Zirajewski został pochowany na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku[7].

Przypisy | edytuj kod

  1. Gangster i świadek. Dlaczego umarł?, wyborcza.pl [dostęp 2017-11-22]  (pol.).
  2. K jak klub płatnych zabójców. trojmiasto.pl, 8 września 2010. [dostęp 8 września 2010].
  3. Główny świadek w sprawie zabójstwa generała Papały nie żyje. trojmiasto.pl, 4 stycznia 2010. [dostęp 4 stycznia 2010].
  4. Dorota Abramowicz: Za dobry na klawisza, Dziennik Bałtycki, 17 stycznia 2010
  5. LIST OTWARTY DO PANA KRZYSZTOFA KWIATKOWSKIEGO, MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI, Gazeta Trójmiasto, 12 stycznia 2010
  6. Marek Górlikowski:Czy trzeba było dymisjonować wiceszefa gdańskiego aresztu, Gazeta Trójmiasto, 10 stycznia 2010
  7. Wyszukiwarka miejsca pochówku w Gdańsku. www.zdiz.gda.pl.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Artur Zirajewski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy